Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Očkování ústecké „repre“: Nechají se Foldyna, Řehák nebo Kettner?

10. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Ústecký kraj – Snaha zastavit covidovou nákazu je dodržováním hygienických opatření a v poslední fázi pomocí očkování. Nevoli a zlou krev vyvolaly informace o tom, že bude povinné a rozdíl se bude dělat mezi lidmi právě podle toho, zda podstoupili očkování či nikoliv. Podle Ministerstva zdravotnictví je taková obava lichá, žádná povinnost občanům České republiky nevzniká. Nechali by se očkovat politikové?

Třeba Senátor za děčínský okrsek Zbyněk Linhart naší redakci napsal: „až přijdu za rok na řadu, především zjistím, jestli už nemám protilátky.“

Jiný názor má náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Řehák, který s vakcínou problém nemá. „Očkovat se nechám. Mám trochu pochybnosti, jestli to má význam v kontextu toho, že studenti proočkováni nebudou,“ upozorňuje na nesystémovost člen Rady Ústeckého kraje. Nicméně i přes výhrady by opatření podpořil. Pokud to pomůže přehledu o rozšíření viru, rád to udělám. Na konspirační teorie nevěřím,“ prohlásil Řehák.

Ano, ale nikoliv povinně

Své ano by dal očkování i poslanec za SPD Jaroslav Foldyna, ale pouze za dodržení určitých pravidel. „„Ve chvíli, kdy bude jasné čím, tak ano,“ řekl Foldyna a vzpomněl, jak to chodilo za jeho mladých let. „Očkovali mě v době minulé bez humbuku, kterého jsme dnes svědky. Mám úctu k životu. Poznal jsem, co to je, když vedle mě byli lidé těžce nemocní a opustili mne. I dnes jsem svědkem těžkých průběhů covidového onemocnění,“ přidal svou osobní zkušenost ostřílený politik.

Role státu

Že může být covid zatraceně zákeřný pro lidský organismus má jasno. „Není to chřipečka, jak se snaží někteří prezentovat. Očkování musí být dobrovolné a odmítnutí nesmí nikoho omezovat na právech. Stát musí současně zajistit odborné vysvětlení a osvětu o nemoci a očkování,“ řekl k tomu, jak by to mělo probíhat Jaroslav Foldyna.

ČTĚTE TAKÉ
Transplantované Ústečáky neuznávám. Sorry jako! Náplavy by měl řešit zákon

Podle Foldyny by měli mít benefit zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních služeb, kteří se vystavují největší možnosti nakažení. ¨“Jde o to, aby neohrozili pacienty a klienty. Stát by měl ručit za vakcínu,“ doplnil Foldyna.

Očkování ne

Jiný názor zastává další člen SPD Zdeněk Kettner. Krajský zastupitel by se očkovat nenechal. Prozradil Naseustecko.cz proč tomu tak je. „Běžné vakcíny se vyvíjejí několik let a já nemohu věřit vakcíně, která se zjeví během půl roku. Navíc většina nakažených má mírný průběh a ohrožená skupina je přesně vymezená. Hromadné očkování z mého pohledu nemá smysl,“ prohlásil krajský zastupitel, který ve volbách kandidoval jako lídr strany. Teplický zastupitel přidal další své argumenty. „Proti chřipce se nechávají lidé očkovat již řadu let a přesto ze světa nezmizela. Znám případy, kdy naočkovaný člověk chřipku stejně dostal a bylo jim řečeno, že měli smůlu a jako na potvoru chytli jiný druh, než na který se nechali očkovat,“ řekl Kettner s tím, že pokud bude očkování dobrovolné, tak dejme tomu, ale proti vzniku povinnosti by se ostře vymezoval.

Autor: