Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Očekávaný lídr. Jedničkou v kraji je pro SPD Jaroslav Foldyna. Strana má i novou hymnu

16. 07. 2021

zdroj fota: facebookový profil Jaroslava Foldyny

Praha, Ústecký kraj – Své lídry pro nadcházející sněmovní volby představila SPD. Její lídr Tomio Okamura by rád zopakoval výsledek z minulých voleb, kdy jeho strana získala přes deset procent hlasů od voličů. Upřesněný byl i rozpočet, který jim k tomu má dopomoci. Bude se pohybovat v rozmezí 50 až 60 milionů korun. Lídrem pro Ústecký kraj bude zkušený harcovník Jaroslav Foldyna, který byl dříve vysoce postaveným členem ČSSD.

Podle volebních průzkumů, které jsou postupně vydávány, by se hnutí SPD mělo pohodlně dostat přes hranici deseti procent a mít váhu při možném sestavování nového kabinetu. „Ideální situace by byla, aby SPD bylo jazýčkem na misce vah při sestavování vlády, protože bychom byli rádi součástí vlády,“ řekl přítomným novinářům Tomio Okamura. Zároveň se vymezil proti Pirátům, se kterými si spolupráci neumí na základě programových neshod spolupráci představit.

Strana zároveň představila novou hymnu, kterou si vzal pod svá křídla zpěvák Petr Kolář.

https://www.youtube.com/watch?v=8VE5aUG8I6E

Je také jasné, kdo povede kandidátky v jednotlivých krajích. V Praze to bude Josef Nerušil, který má blízko k pražskému arcibiskupství. Překvapivé jméno je Jaroslav Bašta, který patřil k blízkým spolupracovníkům Miloše Zemana a povede stranu v Pardubickém kraji. Druhým přeběhlíkem, který byl členem ČSSD, je Jaroslav Foldyna, který povede kandidátku v Ústeckém kraji. Dlouholetý poslanec se nedávno mediálně zviditelnil svou kritikou návrhu přihlašování se k různým druhům pohlaví.

Českolipský rodák sedí v Parlamentu od roku 2010, v letech 2018 až 2019 působil ve funkci místopředsedy Sociální demokracie. Cizí mu nejsou ani funkce na komunální úrovni, kdy byl zastupitelem města Děčína a Ústeckého kraje. V závěru února 2020 vystoupil z ČSSD, v dubnu téhož roku se stal členem poslaneckého klubu SPD, v září definitivně stvrdil svůj přestup členstvím v hnutí Tomia Okamury. Mimo své politické názory vzbuzují jeho aktivity společenskou kontroverzi. Je například členem pravoslavného bratrstva Řádu svatého Konstantina. Dále neskrývá svůj obdiv k ruským motorkářům Noční vlci, kteří na oslavu vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem pořádají každý rok v květnu jízdy po Evropě. Podle Foldyny se nacistické Německo snažilo zlikvidovat Slovany, kterých během druhé světové války zahynulo na 30 milionů, a on se snaží takto vyjádřit svůj vděk těm, kteří Čechy osvobodili. 

 

ČTĚTE TAKÉ
Proč právě Trump? "Nezačal ozbrojený konflikt a Biden pustí šelmu ze řetězu," říká poslankyně Jarošová

 

 

Autor: Jiří Šlaj