Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Obnovení Kozí dráhy? Správa železnice část tratě opraví

15. 04. 2021

kozidraha.severoceskedrahy.cz

Takzvaná Kozí dráha, která spojuje Děčín a Oldřichov u Duchcova, ukončila svůj provoz po necelých 150 letech. V roce 2016 zde projel poslední vlak a od té doby nebylo jasné, jak se s dráhou naloží. Po několika letech se konečně objevila kapka naděje, železniční život by se tak mohl na dráhu vrátit již v tomto roce. 

Kauza se táhne až do roku 2006, kdy Kozí dráha nedostala potřebné peníze k provozu a vlaky do terénu nevyrazily. Tehdy bylo rozhodnuto o náhradě vlakové dopravy v tomto úseku dopravou autobusovou. Jaké k tomu byly důvody? Bývalý hejtman Ústeckého kraje tvrdí, že se tak jednalo čistě z ekonomických důvodů, využití tohoto druhu dopravy zde bylo minimální a podle něj vlaky jezdily poloprázdné. S tím ale nesouhlasí dispečer Michal Skala, který tvrdí opak. „Tady to se nikomu nelíbilo, protože ta trať byla velmi využívaná a velmi vytížená,“ vysvětlil. Kvůli nesouhlasu místních se v roce 2011 provoz alespoň částečně obnovil, a to především o víkendech. 

Záminka?

Nadšení z obnoveného provozu nemělo dlouhé trvání. Provoz byl opět zastaven, a z důvodu nebezpečí pádů části skály na trať a její okolí. Senátor Stanislav Doubrava se k tomuto důvodu vyjádřil jako o jakési zámince, jelikož se žádná sanace skal v posledních letech dělat nemusela a momentální bezpečností stav je od té doby stále stejný. 

Ve vzduchu létaly dvě varianty, jak se zavřenou tratí naložit. Prvním byl dálniční přivaděč z Děčína, druhým zřízení cyklostezky. Uplynulo pět let a stav je stále stejný. Správa železnic, která má dráhu na starosti, se konečně rozhodla k opravení alespoň jedné části. Svolili tak alespoň k turistickému chodu, který byl pro SŽ za posledního provozu nedostačující. 

Podle náměstka primátora Jana Řeháka by mohly vlaky vyrazit od července. Celou trasou by mělo být možné projíždět během několika let. „Rádi bychom Krupku, kde bude hornické muzeum, propojili s dalšími oblastmi, a i tímto způsobem přispěli k revitalizaci kraje,“ uvedl Řehák. 

Autor: