Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

O nás bez nás: Starostové si stěžují na jednání, na které nebyli přizváni, Kozí dráha nejspíš zanikne

20. 05. 2021

Facebook: Kozí dráha, Dopracenakole.cz

Dopravce je připraven, dráha nikoliv. Dlouho opuštěná Kozí dráha, která spojuje Děčín hl. n. a Oldřichov u Duchcova, byla uzavřena před téměř šesti lety. Od té doby tahanice mezi starosty obcí, Děčínem a Správou železnic, která je provozovatelem, nemají konce. Ústecký kraj je pro její znovuspuštění na víkendové turistické spoje, ale Děčín má jiné plány. 

Ministerstvo dopravy žádá od Správy železnic jednání Ústeckého kraje a obcí, které jsou s Kozí dráhou spojeny. Zastavilo se rozhodnutí o financování oprav ke spuštění alespoň části dráhy. Nyní se tedy žádné práce nekonají. SŽ místo žádání peněz na opravu dráhy žádá Státní fond dopravní infrastruktury o finance na cyklostezku v Děčíně, která by byla o polovinu méně nákladnější, než samotná oprava dráhy. 

Bez nás o nás

Starostové Proboštova, Novosedlic, Telnic a Velkého Chvojna si v otevřeném dopise ministrovi dopravy Karlovi Havlíčkovi stěžují na to, že nebyli přizváni na jednání s ředitelem SŽ konaném 13.5. 2021. Rozhodlo se v něm o budoucnosti Kozí dráhy, lépe řečeno, vzniku cyklostezky namísto dráhy. „Odmítáme pokračování současného „nulového“ stavu a žádáme Vás, abyste z pozice své autority rozhodl o zprovoznění železniční tratě Děčín – Oldřichov u Duchcova v nejbližším možném termínu,“ uvádějí v dopise. 

Jednou tak, jednou onak

„Výše nákladů potřebných na její zprovoznění je záležitostí vnitřního hospodaření Správy železnic, která má zákonem danou povinnost udržovat všechny tratě v provozuschopném stavu. Opravy na dráze již delší dobu probíhají a celá trať je průjezdná technickými vozidly,“ vysvětlují starostové. Samotná správa železnic přitom v březnu tohoto roku možnost obnovy dopravy v úseku Děčín – Telnice, a to již od července 2021. Nyní je vše opět jinak a konečné rozhodnutí v nedohlednu. 

Starostové tak žádají od ministra, aby rozhodl o zprovoznění dráhy. „Evropský rok železnice 2021 je zároveň sto padesáti letým výročím zahájení provozu na Kozí dráze. Letošní návrat vlaků bude pozitivním obrazem dopravní politiky České republiky a věříme, že ho svým rozhodnutím podpoříte.

Autor: Kateřina Klimczyková