Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Nové výzkumné centrum v Čížkovicích: stálo čtyřicet „mega“ a hledat se tu bude lithiový Svatý grál

30. 06. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Čížkovice, Praha – Stále častěji je na úpatích Krušných hor skloňována těžba lithia, které by se mělo stát součástí výrobního cyklu do elektrobaterií. Tuto aktivitu už několikrát veřejně podpořil ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček. Ať už se těžit začne či nikoliv, jedním z dalších podpůrných kroků je otevření výzkumného centra v Čížkovicích, kde se mimo jiné aktivity bude zkoumat funkčnost technologie na získávání lithia.

S informací o vybudování výzkumného centra v Čížkovicích přišla Česká televize. Centrum CirkTek s experimentální rotační pecí vybudovala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze za čtyřicet milionů korun. Roční provozní náklady se odhadují na dvacet milionů.

„Zařízení je unikátní v tom, že chceme materiály chemicky přepracovávat bez použití kapalné fáze a získat nový materiál použitelný pro další výrobky. Představme si, že budeme mít použité lithiové baterie a my chceme z nich lithium dostat a vyrobit nové baterie,“ řekl pro ČT rektor VŠCHT v Praze Pavel Matějka. Tím by se mohl dát do pohybu cyklus druhotného získávání lithia z vyřazených součástek. „Představa je vysokoteplotního zpracování, kdy doufáme, že oddělíme kovovou část a získáme materiál použitelný ve stavebním průmyslu,“ řekl rektor.

Nadějná technologie

Na začátku se zaměstnanci centra pustí do ověřování vlastní navržené technologie na získávání lithia. Pokud dojde ke spuštění těžby, to se bude vědět s jistotou až polovině roku 2023. Potom by mohlo postupně docházet k zavádění recyklačního procesu. „Jsme svědky otevření zařízení, kde bude probíhat výzkum, testování, prověřování. Cesta k průmyslovému nasazení je daleká, ověřuje se metoda, která vypadá nadějně, má zajímavou výtěžnost. Teď se musí ukázat, jak to funguje v reálnějších podmínkách,“ uvedl pro ČT člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek. Vedle lithia by v procesu těžby měly být získány i další látky, které se mohou uplatnit například do směsných cementů.

ČTĚTE TAKÉ
Továrna na baterie pro 5000 lidí? Havlíček: Výroben na Ústecku by mohlo být víc

Snížit odpady na minimum

Razit se zde chce myšlenka ekonomiky, která je mnohem lépe trvale udržitelná a suroviny se v cyklu uplatňují na několika úrovních. „Jde o byznys model budoucnosti. Cirkulární ekonomika má nahradit stávající lineární systém vytěžit-vyrobit-vyhodit modelem hospodářství, kde se už při navrhování výrobků počítá s jejich recyklovatelností a téměř veškerý odpad nachází nějaké využit,“ uvedl pro ČT Milan Pospíšil z VŠCHT.

S odpadem již nyní pracuje cementárna v Čížkovicích, která ho dále zpracovává na další suroviny.

Autor: Jiří Šlaj