Dnes

  • Středa 25. ledna 2023
  • Svátek má Miloš

Nová továrna, nová pracovní místa. Nedaleko Ústí se mohou vyrábět bojová vozidla Lynx

21. 10. 2020

Ústecko – Mezi trojici nejlepších kandidátů na zakázku Armády ČR se dostala německá firma Rheinmetall se svým vozidlem Lynx KF41. Tendr na výrobu 210 vozidel v hodnotě vyšší než 50 miliard korun by měl být ukončen na sklonku letošního roku. Pokud zvítězí německá nabídka, slíbila firma ústy svého viceprezidenta Olivera Mittelsdorfa postavit v Trmicích nedaleko Ústí nad Labem novou továrnu a vyrábět vozidla v České republice.

Do užšího výběru na výrobu bojových vozidel prošly tři firmy. Kromě už zmiňované firmy Rheinmetall se zakázky účastní britsko-švédský výrobce BAE Systems Hägglunds s vozidlem CV90 a americká společnost General Dynamics European Land Systems s obrněnci ASCOD. Dohromady by mělo vyrobit 210 vozidel pro použití Armády České republiky do bojových akcí.

Favorité na úspěch

Podle viceprezidenta Mittelsdorfa, který je odborník pro prodej pásových vozidel a věžových systémů Rheinmetallu, má jeho firma solidní výchozí pozici a velkou šanci uspět. „Pevně věříme, že vozidlo Lynx KF41 je díky svému výkonu, růstovému potenciálu, přizpůsobivosti a adaptabilitě atraktivním řešením jak pro vojáky, tak pro místní průmysl. Myslíme si, že jsme jedním z top kandidátů,“ prohlásil pro Idnes.cz.

Trumf s výrobou v Trmicích

Německý gigant už před dvěma lety otevřel v Trmicích první provoz. S případným úspěchem je úzce spjato i vytvoření nových pozic v kraji s vyšší nezaměstnaností v rámci průměru České republiky. „Předpokládáme, že v Trmicích vzniknou nová pracovní místa, až započne výroba věží Lance, a samozřejmě i další místa v budoucnu,“ nastínil viceprezident. Právě to je jedno z lákadel pro českou stranu, aby zakázku přiklepla německé firmě. Těžit chce firma z kvalitní strojírenské pracovní síly, která v regionu je. „To vám závidí celý svět. Chceme úzce spolupracovat s širokou řadou šikovných a talentovaných partnerských firem v Evropě. Česká republika je na čelním místě,“ upozornil viceprezident Mittelsdorf.

Proč právě Lynx KF41?

Firma nedávno vyhrála tendr na obrněná vozidla v Maďarsku. Podobně chce uspět i na naší tuzemské scéně. „Bojové vozidlo Lynx bylo navrženo tak, aby splňovalo maximální požadavky ohledně ochrany, schopnosti přežít, mobility a účinnosti zbraňových systémů,“ popsal výrobek své firmy viceprezident. K tomu všemu ještě Rheinmetall přidal adaptabilitu a možnost reagovat na budoucí požadavky možných hrozeb. „Domníváme, že náš návrh modelu spolupráce, který jsme navrhli, dělá z Lynxe ekonomicky velmi zajímavou alternativou,“ doplnil Mittelsdorf.

O vítězi zakázky za více než 50 miliard korun má být rozhodnuto do konce roku.

Autor: