Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Normalizační přestavba v Litoměřicích: soudruzi chtěli odhalit hradby, v cestě jim stály budovy!

15. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora (litomerice.cz)

Litoměřice – Cenný dokument nalezla majitelka rekreačního objektu v Kozojedech na Lounsku. Studii, která dokládá, jaké byly plány s částí města Litoměřic za socialismu věnovala nálezkyně vedení města. Místostarosta Karel Krejza přizval ke zkoumání dokumentu odborníky v čele s radním Filipem Hrbkem a pracovníkem úřadu územního plánování Michalem Křížem. Ze studie vyplývá, že se měly začít bourat budovy v prostoru mezi dnešními ulicemi Na Valech a Velkou Dominikánskou.

Zprávu o nálezu zveřejnilo město na svých oficiálních stránkách. Dokument, který se objevil v jednom z rekreačních objektů na Lounsku, byl věnován Litoměřicím. Jedná se o historickou studii ze 70. let 20. století. Mapuje část města kolem hradebních bašt mezi ulicemi Velká Dominikánská a Na Valech. „Nálezkyně sama aktivně kontaktovala místostarostu Karla Krejzu s nabídkou nezištného předání těchto materiálů městu Litoměřice, a ten do věci zapojil radního a historika Filipa Hrbka, který je předsedou komise územního rozvoje a také autorem výstavy o Městské památkové rezervaci v Litoměřicích,“ informoval web města.

Asanační plán

První zprávy o demolici se neobjevují v 70. letech poprvé. Zmínka o nich je už v asanačním plánu z 50. let. „To jsme netušili. O záměru demolic mezi ulicemi Na Valech a Velká Dominikánská jsme věděli, ale že se takto podrobně rozpracovaly ještě o dvacet později, to ne,“ uvedl Filip Hrbek.

Litoměřice by dnes mohly vypadat úplně jinak. A to v případě, že by se uskutečnil návrh studie z roku 1972. „Návrhy jsou velice detailní a zachycují dvě možné varianty přestavby prostoru mezi dnešní ulicí Na Valech a Velkou Dominikánskou,“ prozradil Hrbek. U první možnosti se počítalo s výstavbou domova pro seniory, druhá chtěla prostor využít k parkování. Co mají obě varianty společného je demolice budov. Ta měla dopomoci k odkrytí pohledu na městské hradby a bašty. „Inspirací zde mohla být situace v Lounech či v Nymburku, kde ve druhé polovině 20. století došlo k řadě demolic, které měly za cíl vytvořit rozsáhlé pohledy na městské hrady. V našem městě tyto demolice proběhly zejména v prostoru dnešní ulice Mezibraní,“ doplnil historické souvislosti Hrbek.

ČTĚTE TAKÉ
Krejzova interpelace budí rozruch v Českém-Švýcarsku. Ministr potvrdil, že znovuotevření soutěsek je nejisté

Dnes již víme, že k tomu nedošlo a pravděpodobně ani nedojde, něco takového je podle legislativy nemožné.

Jaký bude osud listin a dokumentů po prozkoumání odborníky na územní rozvoj a městským architektem? Podle webu města Litoměřice je čeká uložení u pracovníků územního plánování jako zdroj inspirace pro možné povrchové úpravy v prostoru u dílny ručního papíru a nedalekého parkoviště.

Autor: