Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Nikdy nebudeme Silicon Valley, uvedl děkan Koutský na adresu Ústeckého kraje!

12. 01. 2021

zdroj fota: vedavyzkum.cz

Ústecký kraj – Děkan Sociálně ekonomické fakulty Jaroslav Koutský v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že klíč k transformaci kraje vidí v postupné proměně ekonomické struktury a vyprofilování nových odvětví. Kvalitu života nelze podle něj také hodnotit černobíle. Stojí za tím dle jeho soudu málo vysokoškolsky vzdělaných lidí, málo pracovních příležitostí a špatná sociální situace.

Podle něj není jednoznačná odpověď na to, že ústecký kraj bývá reprezentován jako průmyslový s nízkou životní úrovní. „Nabízí se rychlá odpověď, ale jednoznačné to není. Ano, kraj je prezentován jako průmyslový. Vlastní skutečnost je ale složitější. Některá území v kraji, například okres Most, byla a jsou výrazně specializovaná na průmyslové aktivity, mnohá další území ale nikoliv,“ uvedl v rozhovoru s tím, že zajímavá je situace v centru kraje, v Ústí nad Labem. „Město je obecně vnímáno jako průmyslové, ale už od 80. let minulého století má nejmenší podíl zaměstnaných v průmyslu ze všech dnešních krajských měst v České republice,“ přibližuje a dodává, že význam průmyslu je zde tedy historický, symbolický, ale jeho podíl na soudobé ekonomice města je poměrně malý.

Co se týká životní úrovně, zmínil spíše kvalitu života. Ta podle něho také není černobílá.  Některé parametry jsou podle něj problémové. Domnívá se, že důvodem je negativní souhra faktorů jako málo vysokoškolsky vzdělaných lidí, málo pracovních příležitostí a špatná sociální situace.

Region nenabízí příležitosti pro mladé

Za tím, že se do regionu nehrnou mladí lidé a po ukončení spíše odcházejí vidí to, že region nenabízí adekvátní příležitosti. „Bohužel platí, že jinde v republice, a zejména v Praze, snáze seženou kvalifikovanější a mnohem lépe placenou práci. Trh práce je pro mladé lidi primární faktor, teprve následně zvažují další aspekty jejich života, jako je kvalita bydlení, volnočasové možnosti a další,“ přiblížil svůj pohled.

Podle něj je potřeba také pracovat na image. „Klíč k transformaci kraje vidím v postupné proměně ekonomické struktury a vyprofilování nových odvětví, která budou mít vyšší přidanou hodnotu a budou více propojena na nejnovější trendy ve světové ekonomice,“ domnívá se s tím, že v posledních letech lze vidět několik impulzů, které by měly odrážet „v regionu dlouhodobě usazené specializace, know-how a celkový regionální kontext, jinak je to bláhové snění, a na rovinu si je třeba říci, že nikdy nebudeme Silicon Valley.“

Dopady koronavirové krize nevidí moc dobře

Dopady jsou přímé a nepřímé a obojí vidím problematicky. Přímé jsou, že v kraji je hodně pracovních míst senzitivně navázaných na ekonomický cyklus a v rámci výrobních procesů firem na nejnižších hierarchických stupních. Nepřímé budou dlouhodobější, očekávám výrazně nižší daňové příjmy státu, které se promítnou do nižších rozpočtů obcí a kraje,“ předvídá možné dopady děkan. Jedním dechem dodává, že se to dotkne i omezenější investiční aktivity.

Co se týká hodnocení postupu vlády v rámci boje proti koronaviru je pak spíše zdrženlivější. Názor na lockdown z epidemiologické situace se zdráhá hodnotit. „Zejména na jaře byla situace pro všechny překotná, nikdo neměl dostatečné informace, a byl bych proto zdrženlivý vůči nějaké prvoplánové kritice,“ uvedl a dodal, že v rámci ekonomické strategie příliš nerozumí tendencím zachovat veškeré veřejné výdaje, usilovat o všeobjímající kompenzace, a přitom snižovat daňové příjmy státu. Není si jistý, jestli tento model může fungovat.

Výstavba rychlodráhy z Prahy do Drážďan

Jako pozitivní pro kraj zmínil projekt výstavby rychlodráhy z Prahy do Dráždan přes Ústí.  „Tento projekt je pro kraj a jeho velká města určitě pozitivní. Ale na rovinu je třeba říci, že z hlediska ekonomiky mohou být dopady oboustranné. Plusy i minusy,“ uvedl s tím, že  Pokud budete v Praze za 30 minut, tak pro vás bude ještě více atraktivní sehnat si zajímavé pracovní místo či udělat předvánoční nákup tam. Ale to platí i naopak, třeba naše univerzita má poměrně dost dojíždějících akademických a výzkumných pracovníků a pro řadu z nich je kvalita spojení do Ústí jeden z hlavních faktorů, které zvažují před akceptováním naší nabídky.

Autor: ps