Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Ničení školního majetku, slovní napadání učitelů. Bílinskou základku má dostat „do latě“ bezpečnostní agentura

20. 05. 2022

zdroj fota: ilustrační obrázek pixabay.com

Teplice – Základní škola Za Chlumem v Bílině na Teplicku se potýká s problémovými žáky, se kterými si učitelé neumějí poradit. Do hry musela vstoupit Bezpečnostní agentura, která hlídá školu od začátku května. Zástupci radnice a vedení školy by měli začátkem letních prázdnin vyhodnotit, zda chtějí ve stejném režimu pokračovat i v dalším školním roce.

Problémy se vyskytují na základní škole již od roku 2019 především v šestých a sedmých ročnících s nezvladatelnými dětmi, kteří  například poškozují školní majetek, slovně napadají spolužáky i učitele, kouří na toaletách a nedokážou se přizpůsobit režimu školy.

Podle starostky Zuzany Schwarz Bařtipánové by měly mít školy větší pravomoce, protože o umístění dětí do speciálních škol mohou rozhodnout pouze jejich zákonní zástupci. Pokračovala, že se jedná o součást inkluzivního vzdělávání, kdy má právo do běžné školy docházet každé dítě. Problém podle ní je v tom, že rodiče nejeví o své potomky zájem a nevyhledají odborníka, i když by měli. Většinou se jedná o poruchy učení nebo psychiatrické poruchy. Starostka se domnívá, že řešením není ani odebrání. Soud často děti jen pokárá, nebo rodiče přislíbí, že se bude lépe starat.

 „Až po těchto měkkých krocích je nějaká možnost umístění dítěte do střediska výchovné péče, odkud nám tyto děti často vrací, protože nedodržují pravidla těchto středisek. Což je smutné, protože pokud nezvládají s těmito dětmi pracovat specializovaná zařízení, které na to mají personál, jak s nimi mají pracovat pedagogové na běžných školách,“ uvedla podle ČTK Bařtipánová.

Situace se nicméně ještě zhoršila po návratu dětí do škol po „covidové pauze“. Město jako zřizovatel školy pak přistoupilo k tomu, že si škola ze svých zdrojů financuje kamerový systém ve společných prostorech a město na sebe vzalo odpovědnost za bezpečnostní agenturu.

Autor: redakce