Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Nestát se montovnou Prahy. Louny chtějí zůstat atraktivním místem

22. 10. 2020

Louny – Přitažlivá síla Prahy funguje už teď. Řada obyvatel z Lounska dojíždí za prací do hlavního města České republiky. S plánovanou dostavbou dálnice D7, která bude spojovat Chomutov s Prahou, hrozí městu další odliv obyvatelstva. Tomu lze podle starosty Loun Pavla Jandy bránit tím, že bude město poskytovat dostatek volnočasového vyžití.

„Chceme, aby zůstávali lidé v našem ve městě. Oni sice neodcházejí z Ústeckého kraje, ale stěhují se do vesnic v okolí,“ popsal současný trend starosta Loun Pavel Janda. Už nyní je dojížďka za prací směrem na Prahu třetinová u ekonomicky aktivních obyvatel. I proto je vedení města ostražité a celou situaci vyhodnocuje. „Na jednu stranu je to super, ale musíme se si dát velký pozor na to, abychom se nestali noclehárnou. Dejme tomu druhou řadou satelitních sídel pro přespání,“ má jasno starosta.

Nové parcely

I proto vedení města připravilo ve svém rozvojovém plánu opatření, které by poskytlo místním obyvatelům kvalitní bydlení za slušnou cenu. Realitní trh v Lounech není rozvinutý a bytů není nadbytek. „Zaměřujeme na rozvojové plochy, kde by měly být nové parcely. Chceme nabídnout zájemcům o bydlení v Lounech parcely za rozumnou cenu,“ upřesnil Janda.

Atraktivní město

Co obyvatelům z Loun chybí je nemocnice, která se zrušila a přesunula pryč. Nejblíže to je pro pacienty do Žatce. „Je to jedna velká bolest, ale město to vyřešit nemůže. Není tu nemocnice s akutní zdravotní péčí. Budu vkládat naději a důvěru se změnou politického vedení na kraji, že se situace může zlepšit,“ prohlásil vystudovaný právník a šéf města. Pro občany chce být město zajímavé pořádáním kulturních akcí a dostatečnou nabídkou volnočasových aktivit. „Tam je úloha města asi nejsilnější. Můžeme saturovat kulturně společenské potřeby, aby tady lidé chtěli bydlet a vychovávat své děti ve školách a školkách,“ řekl Janda.

Hlavní je bezpečnost

Silničáři už začali pracovat na spojení s Prahou, dostavba rychlostní komunikace a v budoucnu dálnice D7 je v plném proudu. Intenzívně se staví u Panenského Týnce, dalším pokračováním bude obchvat Loun. „Obchvat města je potřeba, na silnici už zcela zbytečně vyhasla celá řada životů. Panenský Týnec je jednou z nejnebezpečnějších míst v Ústeckém kraji. Zrychlení dopravy je bonus, ale hlavní je bezpečnost pro řidiče,“ poznamenal starosta. V minulosti se v úseku staly vážné dopravní nehody, jedna z nich v roce 2008. Po čelní srážce mikrobusu s kamionem si nehoda vyžádala osm mrtvých. Další hrozivá událost na problémové komunikaci se udála v roce 2016, kdy se převrátil autobus plný dětí. Záchranáři evidovali 36 zraněných, místo výletu do Prahy zamířily děti do nemocnice.

Autor: