Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Nepodmíněný příjem, ano nebo ne? Ušák (STAN) považuje nápad Pirátů za zajímavý

26. 04. 2021

Pirátská strana - flickr.com

Pirátská strana veřejně vyjádřila svůj postoj k základnímu nepodmíněnému příjmu, který se objevil v analýze na Pirátských listech . K jeho prosazení kladou jednoduché podmínky, jako například získání politických spojenců k prosazení NZP a dosažení silné pozice Pirátů ve vládě alespoň po dvě volební období. Piráti jdou do sněmovních voleb v koalici se STAN. Zajímalo nás, jak na tento experiment reaguje zastupitel Ústeckého kraje za STAN Filip Ušák. 

 

Nepodmíněný základní příjem, aneb utopie? NZP by měl být možností pobírání dávky na zajištění živobytí, která by byla pro všechny stejná, bez rozdílu výše příjmu ze zaměstnání. Podle pirátů by se na digitalizaci veřejné správy a úpravami daňových sazeb ušetřilo právě na možnost investovat získané peníze na NZP.  Na částku 5 tisíc korun by si tak mohl přijít každý, bez rozdílu toho, zda může, nebo nemůže pracovat. Mnozí myšlenku NZP kritizovali s tím, že by při získávání takové částky mohlo dojít ke ztrátě jakékoliv motivace k tomu, jít pracovat. Filip Ušák ale takový nápad nezahazuje „Beru to jako zajímavý námět vhodný k nějaké akademické diskuzi o tom, jak má být nastaven sociální systém a daňová skladba jako celek,“ sdělil pro Naše Ústecko.

Krejza je proti

„Už před pěti lety odmítli nepodmíněný příjem v referendu Švýcaři. Před dvěma lety vláda ve Finsku zarazila tento levicový experiment již v počátečním stadiu. Pak přijdou čeští Piráti a znovu se snaží zahrát na stejnou strunu. Já tvrdím, že nepodmíněný příjem je cesta do pekel, kde Lucifera dělá Marx a Belzebuba Engels…“ Karel Krejza (ODS) je jedním z těch, kteří tento návrh kritizují a upozorňují na důkazy a zkušenosti z jiných zemí EU, kde tento návrh zkoušeli realizovat. 

Krejza ale není jediný, kdo se k tomuto názoru staví do opozice. Diskuze pod oficiálním článkem se dá zprůměrovat jako negativní a srovnávání Pirátů s komunisty je zde časté. „Tak tohle je drsný. Tak teď se jen dozvědět jestli ve straně zvítězí Menševici nebo Bolševici,“ líčí jeden z komentářů. 

Odkud chtějí Piráti čerpat peníze tak, aby došlo k navýšení NZP nad 5 tisíc korun? Vesměs by se jednalo o navyšování a zavádění daní, jako například zvýšené daní nemovitostí, vyšší zdanění firem a zavedení sektorové a digitální daně. Pokud by k tomuto dospělo, Česká republika by tak byla první zemí, která by NZP zavedla. Pokusy byly již ve Finsku, kde tento experiment vyzkoušeli v roce 2017 na 2000 lidech. Výsledky ale jasně naznačovaly tomu, že jistota příjmu měla jen jeden výsledek – lidé byli šťastnější. 

Autor: