Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Nepochopitelné, brojí starostka Bíliny proti umístnění romských uprchlíků do města

16. 06. 2022

zdroj fota: ilustrační obrázek pixabay.com

Bílina – se ostře vymezila proti umístění romských uprchlíků z Ukrajiny na území města. Radnice své stanovisko odůvodnila tím, že se situace v tzv. sociálně vyloučených lokalitách zhoršuje  a nedávno eskaloval problém také v jedné z místních základních škol, kterou navštěvují problémoví žáci. Musí na ně od května dohlížet bezpečnostní agentura.

„Nedokáži pochopit, že někoho ze státních organizací byť jen na chvíli mohlo napadnout a nedej bože ještě zrealizovat přesun romských ukrajinských nepřizpůsobivých uprchlíků ze strany státu kamkoliv do těchto tří krajů a zejména pak do Bíliny,“ napsala v otevřeném dopise starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO). Město totiž poslalo letos v únoru žádost o změnu legislativy, která by bránila přílivu sociálně nepřizpůsobivých lidí a rozšiřování sociálně vyloučených lokalit ve městě a celkově v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková v květnu uvedla, že kroky k řešení situace romských uprchlíků z Ukrajiny navrhne vládě nový tým, který bude řídit.

V Praze a Brně u nádraží v posledních týdnech pobývaly stovky uprchlíků, hlavně romských rodin s dětmi. Zástupci neziskových organizací, kteří na místě pomáhali, přístup k romským běžencům kritizovali. Podle nich stát situaci neřeší. Schwarz Bařtipánová ale oponovala, že v Bílině žádné romské neziskové organizace nepůsobí.

Autor: redakce