Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Nenechávejte otevřené okenní ventilace. Zloději trvá pak jen minutu dostat se do domu

15. 06. 2022

zdroj fota: ilustrační obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – připomíná Evropský den proti vloupání do obydlí, který letos připadl na středu 15. června 2022. Letos ho ve všech členských státech doprovází dva slogany: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo vás ten večer překvapí“ a druhý: „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“.

Kraj vyzývá obyvatele, aby si připomněli základní pravidla zabezpečení objektů. Především je potřeba si uvědomit, že pachatelé se dostávají do obydlí překonáním dveří, okny nebo balkony. Lidé je často nechávají v době své nepřítomnosti nezabezpečená. Například otevřené ventilace. Pachateli prý trvá dostat se do domu prostřednictvím mikro ventilace kolem jedné minuty.

„Základem efektivního zabezpečení obydlí je proto zamykání a zavírání oken. A to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment pro něco do obchodu, nebo jde vynést odpadky. Je proto vhodné si návyk zamykání osvojit a zautomatizovat, protože samotné překonání obyčejných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních nezamčených dveří trvá zloději otevření pouhých 15 sekund,“ apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

V rámci obecných rad se pak doporučuje kombinace  mechanického zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery, detektory atd.).  Důležité je také volit certifikované výrobky a udržovat vhodné osvětlení před domem či přehledný prostor. Máte-li doma něco cenného, nemluvte o tom s cizími lidmi a nejdražší předměty si uložte do sejfu v bance. Berličkou by také mohlo být, vytvořit si soupis cenností se sériovými čísly, pak je můžete snadněji naleznout. Neméně důležitou součástí jsou také dobré vztahy se soudy. Do domácnosti by si občané měli nechat pustit jen důvěryhodné osoby.

Ani sociální sítě nezůstávají stranou, na svoji nepřítomnost na nich neupozorňujte  a klíče nenechávejte volně dostupné, apeluje iniciativa Stopvloupani.cz. Pokud po návratu domů zjistíte, že se k vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř, pokračuje a dodává, že pachatel může být ještě na místě a vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Autor: redakce