Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Nenápadný brouk, který umí zdevastovat les. Kůrovec řádí v severních Čechách. Kdo za to nese odpovědnost?

13. 07. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký a Liberecký kraj – Stejný problém jako ve zbytku republiky řeší na severu Čech. Na smrkových porostech se zrychlilo šíření kůrovce, které má pro zdejší lesy fatální důsledky. Došlo i na hledání viníka. Kromě klimatických změn je skloňována i správa Národního parku České Švýcarsko. Odborníci upozorňují, že přemnožení kůrovce se nedá vždy zabránit. 

S názorem, že za větší rozšíření kůrovce může správa Národního parku České Švýcarsko, přišli majitelé obecních lesů. Svůj postoj poodhalili pro Akutálně.cz. Uvedli, že se dva roky zpět přestalo s kácením napadených stromů a důsledek je i dnešní kalamita. Jiný názor mají odborníci, kteří mají za to, že by se lýkožrout smrkový dokázal evolučně prosadit i bez přispění vnějšího zásahu či ponechání lesů v jejich podobě. I tady na sebe narážejí dva odlišné přístupy. 

Kácet či nekácet? 

Otázka regulace výskytu kůrovce má dva rozdílné tábory zastánců a odpůrců. Jeden z nich tvrdí, že lýkožrout má v lesním ekosystému významnou funkci. Patří ke druhům, které zajišťují omlazení lesa a jeho dobrý zdravotní stav, protože mimo období kalamit napadá jen staré, slabé a nemocné stromy. V národních parcích se tak vede pře o to, zda je vůbec nutné přistupovat k lýkožroutovi jako k nebezpečnému škůdci. Druhá teze se opírá o to, že přemnožení kůrovce vede k devastaci lesa a k jeho nutnému vykácení.  

Majitelé lesů versus Národní park 

Do sporu se dostali majitelé hospodářských lesů a Národní park České Švýcarsko. „Pokud by se proti kůrovci nezasahovalo, během dvou let zlikviduje smrkové porosty v této oblasti,“ obává se tajemnice Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Marie Růžková. Svůj názor poskytla redakci Akutálně.cz. Tvrdí, že kůrovec se v této lokalitě rozšířil především kvůli Národnímu parku České Švýcarsko. 

Opírá se především o dva roky staré rozhodnutí. Správa parku rozhodla, že se bude kácet jen minimálně a v okrajových částech. Podle analýzy, že které správa parku vycházela, bylo šíření kůrovce srovnatelné jako v okrajových částech sousedních lesů. Jiný úhel pohledu přináší mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. „Kdybychom kácení neomezili a pokračovali v asanaci běžným způsobem, tvořily by dnes 50 procent území parku holiny, což by bylo v rozporu s posláním národního parku,“ uvedl pro Akuálně.cz mluvčí parku. 

Obecně se v národních parcích přídí přísnými pravidly, ale zásahy proti kůrovci jsou možné. V současnosti jsou tak na území parku rozsáhlé plochy suchých mrtvých smrků, u kterých hrozí, že spadnou a omezí například turistické cesty.  

Možnosti ochrany 

Ochrana proti kůrovci se uplatňuje v několika rovinách. Poraněný nebo oslabený strom vyměšuje vlivem teploty uhlovodíkové terpeny, které jsou primárním lákadlem brouků. Toho se využívá při ochraně před kůrovcem, kdy se kácejí zdravé smrkové stromy a používají jako lapáky. Lákadlem jsou také organické sloučeniny produkované houbami, které žijí s broukem v symbióze. 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Šlaj