Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Nad Chanovem visí otazník, město v něm vidí díru na peníze. Modulové bydlení je odpískáné!

03. 06. 2021

zdroj fota: ilustrační obrázek (koláž autora)

Most – Řešení bydlení na mosteckém sídlišti Chanov se odkládá minimálně na desátého června. Recept na neutěšenou situaci nenašlo ani současné vedení města v čele s primátorem Janem Paparegou. Přitom ještě před dvěma lety se zdálo, že přednost dostane výstavba plechových kontejnerů pro sociální bydlení. I přes odpor místních obyvatel byla vyhlášena veřejná soutěž na realizaci, tím ale plán skončil. Změnila se priorita města na základě výše pořizovacích nákladů?

Vize, že místo zdevastovaných panelových domů v Chanově vyroste sociální bydlení na principu plechových kontejnerů, se definitivně rozplynula po jednání mosteckých radní minulý týden. Ústy svého primátora oznámilo vedení města, že jsou nabízené projekty příliš drahé. „Museli jsme zakázku zrušit. Nyní analyzujeme, proč to bylo tak drahé, a budeme hledat úspornější variantu, případně co s Chanovem dál,“ řekl Mosteckému deníku primátor Paparega.

Dotace v ohrožení

Změna v názoru na modulové bydlení v Mostě může být ryze praktického rázu. V březnu minulého roku totiž reagovala Agentura pro sociální začleňování Ministerstva pro místní rozvoj ČR na plán realizace záměru ukončením spolupráce. Ta se datovala od ledna roku 2016, kdy bylo podepsáno memorandum. „Na základě dvou dokumentů město Most a neziskové organizace působící ve městě mohly čerpat dotace z evropských operačních programů v celkové výši 133 milionů Kč,“ uvádí oficiální stránky města.

Náměstkyně primátora Markéta Stará blíže popsala, kterých projektů by se týkalo stopnutí kvůli nedostatku peněz. „Realizace projektů vytvořených v rámci výše uvedené spolupráce jejím ukončením se neohrozí, až na výjimku tří projektu financovaných z Operačního programu Vývoj, věda a vzdělávání v souhrnné hodnotě 43 781 402 Kč. Jde o projekty, které zatím byly ve fázi hodnocení, tudíž nedošlo k zahájení jejich realizace,“ uvedla na městském webu Markéta Stará.

Problém s bydlením

Město od záměru stavět ustoupilo ve chvíli, kdy se dozvědělo za kolik. Nabídky na výstavbu modulového bydlení překročily limit, který by ještě město bylo ochotno investovat. Jenže odložení řešení s bydlením vyvolalo obavy, kde budou někteří lidé bydlet. Radnice bude nyní zjišťovat, kolik lidí žije v bytech, které nebudou mít kvůli špatnému stavu zajištěno vytápění od příští topné sezony. Počínání vedení města kritizoval krajský zastupitel Lukáš Ryšavý.

„Kdo se trošku orientuje ve stavebnictví, ten ví, že ty tři miliony by šly vyřešit. Čili je za tím nejspíš něco jiného. Současnému vedení se nepodařilo zrealizovat řadu projektů, například rekonstrukci architektonicky významného kulturního domu Repre v centru města, a jedna z největších investic by tak šla paradoxně do Chanova, a to by před voliči ProMostu nevypadalo nejlíp,“ vyjádřil se k tématu Ryšavý.

Autor: Jiří Šlaj