Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Nabité Tělo Ústí posouvalo vzdělání učitelů. „Je třeba držet krok s dobou,“ řekl organizátor Jan Kresta

01. 10. 2021

zdroj fota: organizační tým Tělo Ústí

Ústí nad Labem – Na kole, na vodě a v tělocvičně. Všude tam byli učitelé tělesné výchovy v rámci svého vzdělávacího kurzu jako doma. Letošní ročník Tělo Ústí, který pořádá UJEP v Ústí nad Labem, přinesl svěží vítr do učebních postupů pedagogů, kteří vzdělávají budoucí generace v přístupu ke sportovním aktivitám.

V přednáškových blocích byla řeč i o stinných stránkách modelingu v podání účastnice soutěže krásy Lenky Taussigové. „Nastínila nám, jak vůbec mladým holkám vysvětlit, jak to v takovém světě chodí. Co nás překvapilo všechny, že V Čechách se s tím skoro nikdo neuživí,“ poskytl exkluzivní informace pro Naseustecko.cz organizátor Kresta.

Akce proběhla tak jako vždy ve třech dnech. „Vše se nám povedlo podle plánu. Bylo to logisticky náročné už jen kvůli přesunům a vybavení. Letos jsme měli v kurzech lodě a kola, což bylo náročné na převoz. Trochu nás zlobilo i počasí,“ prohlásil vysokoškolský pedagog a organizátor akce Tělo 2021 Jan Kresta. Učitelé „přičichli“ k novým sportovním disciplínám, které musí zvládnout i po metodické stránce. „Ze sportovních her byl na pořadu kurzu plážový a klasický volejbal, potom ještě basketbal v podání trenéra Slunety mužů Jana Šotnara,“ řekl pro Naseustecko.cz Jan Kresta.

Venkovní aktivity, které částečně znepříjemňovaly klimatické podmínky, se zčásti odehrávaly na vodě. Vedle kanoistiky se „vyučoval“ paddleboarding, který je stále více populární i díky možnostem půjčování vybavení na jezeře Milada.

Vyvážený mix

Stabilně je na akci Tělo Ústí mix teoretických a praktických znalostí. „Učitelé se účastnili přednášek a diskuzí na téma sociologické aspekty sportu. Minimálně si mohou odnést přenositelné poznatky do hodin tělesné výchovy. Díky tomu drží krok s novými trendy, aby neztratili nit, aby nezakrněli,“ řekl Jan Kresta, který připravuje celý program akce.

ČTĚTE TAKÉ
REPORTÁŽ: Školení kantorů proběhlo na výbornou. Fotky s olympioniky a nakonec přednáška poslankyně Hyťhové

Došlo i na cyklovýlet po hřebenech Krušných hor, který byl s tradiční zastávkou na Komáří hůrce. „Pokusili jsme se učitelům nastínit, jak přistoupit k výuce dětí v tom smyslu, že není třeba najíždět s dětmi za každou cenu kilometry. Dnes je trend vzít děti na pumptrack, na boule nebo na single track. Je stěžejní, aby se děti učily jezdit na kole, pilovaly techniku a pokud možno to pro ně byla zábava,“ podal nový pohled na výuku cyklistiky Jan Kresta.

Změna stylu učení

V současnosti už není výuka cyklistiky omezena pouze na výjezdy a kurzy, jsou školy, které stále více využívají svých možností a zařazují kolo do běžných hodin tělocviku. „Škola si například na hřišti udělá dvě tři překážky a učitel s nimi může dělat cyklistiku přímo v hodině a mít děti pod kontrolou. Je to přivezení cyklistiky přímo do školy,“ osvětlil vysokoškolský pedagog.

Akci „vyšperkovala“ i zvučná jména jako například Zdeněk Haník, který ukázal, jak přistoupit ke složitému procesu výuky volejbalu na základních a středních školách. „Ukázal cestu, kterou to jde, hlavním nástrojem metodického vedení je barevný volejbal. Dále vystupoval na akci basketbalový trenér Jan Šotnar, který řešil nácvik herních činností s primárním důrazem na rozhodování. Je to trend, aby se děti musely rozhodovat už při nácviku činností, které pak použijí při utkání,“ řekl Jan Kresta.

Problematika modelingu

Dalším „tahákem“ byla účastnice Miss ČR Lenka Taussigová, která začínala jako malá v Neštěmicích s fotbalem. „Nastínila nám, jak vůbec mladým holkám vysvětlit, jak to v takovém světě chodí. Překvapilo nás, že se s tím v Čechách skoro nikdo neuživí. To jde proti většinovému názoru veřejnosti,“ osvětlil Jan Kresta. Na akci byla představena Česká společnost učitelů tělesné výchovy. To je relativně nový projekt, který je oborovou společností pro tělocvikáře, která v Česku chyběla a navazuje na evropskou asociaci. „Účastníci se dozvěděli o činnosti Viktoria vysokoškolského centra. To je také relativně nová věc. Jde o to, aby špičkoví sportovci mohli sportovat a studovat,“ uzavřel Jan Kresta z katedry tělesné výchovy UJEP v Ústí nad Labem.

Autor: Jiří Šlaj