Dnes

  • Čtvrtek 26. května 2022
  • Svátek má Filip

Na vzestupu. Myšlenka uskladnění kol u litoměřického nádraží našla odezvu u občanů

25. 01. 2022

zdroj fota: Anna Hrochová

Litoměřice – Dlouho to věži na uskladnění kol v Litoměřicích trvalo, než začala plně sloužit svému účelu. Po prvních vlaštovkách prolomila v říjnu v roce 2018 první tisícovku uskladněných kol. Od té doby ji využívá stále více lidí a k říjnu loňského roku už počet kol stoupl k patnácti tisícům.

Začátky byly všelijaké, ale nyní už cyklověž v Litoměřicích využívá stále více zájemců o uskladnění kola. „Provoz cyklověže byl zahájen v červenci 2018. Vybudovat jsme ji nechali na strategickém místě u autobusového a vlakového nádraží, poblíž cyklostezky. Důvodem k její výstavbě byla především podpora a propagace cyklistiky. Dnes po více než třech letech se ukazuje, že cyklověž lidé přijali a využívají ji čím dál častěji,“ zhodnotil pro městský web místostarosta Litoměřic Karel Krejza.

Během prvního půlroku využilo cyklověž 1746 cyklistů, což nebylo nijak málo, ale to byl teprve začátek. Podle údajů města Litoměřice se v roce 2019 jednalo o 4075 uživatelů. „Počty uskladněných kol viditelně klesaly v závislosti na probíhajících lockdownech a dalších proticovidových opatřeních. Lze to pozorovat na vytížení v období od března do května a následně listopadu 2020. Pro rok 2021 nám zatím chybí údaje závěru roku, i přesto je již v tuto chvíli počet uskladněných kol nejvyšší, a to 5144. Roční odhad je pro letošek dokonce 5612 uskladněných kol,“ sdělila projektová manažerka odboru územního rozvoje litoměřického městského úřadu Zdena Tlapáková. Průměrná obsazenost věže stoupla od roku 2018 z 291 kol za měsíc na současných 468 kol. Nejvyšší vytížení zaznamenává cyklověž v letních měsících, a to od června do září, kdy je v tuto dobu uskladněno v jednom měsíci téměř 900 kol.

Město Litoměřice k realizaci stavby využilo 24. výzvy Výstavba a modernizace terminálů Ministerstva pro místní rozvoj. Pro vybudování cyklověže získalo podporu ve výši 12,4 milionu korun. Celkové náklady projektu činily 14,1 milionu. Město se tedy podílelo částkou 1,7 milionu korun.

Autor: Jiří Šlaj