Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Na kraji vztyčili sokolskou vlajku. Ke dni uctění jejich památky

12. 10. 2020

Ústí n. L. – Osmého října je den, na který se vzpomíná dodnes. Psal se rok 1941 a české země obcházel strašák jménem Druhá světová válka. V Protektorátu Čechy a Morava začalo masivní zatýkání členů obce sokolské. Většina z nich zahynula tragickým způsobem v koncentračních táborech a konce války se nedožila. Jejich odvahu ocenil hejtman Oldřich Bubeníček, který přijal na krajském úřadu zástupce čtyř sokolských žup.

Příslušníci Gestapa, tajné nacistické policie, udeřili v noci. V akci s krycím názvem Sokol pozatýkali zbylé členy tělovýchovné jednoty, kteří ještě zůstali na svobodě. Diktatuře vedené Adolfem Hitlerem byly jejich aktivity trnem v oku a bylo otázkou času, kdy za to Sokolové budou platit účty. Smrt našli při následném vyslýchání nebo byli posláni do koncentračních táborů. Na jejich počest vyvěsili na úřadu Ústeckého kraje sokolskou vlajku.

Děčínský rodák

Dnes je Sokol synonymem pro rozvoj tělovýchovných aktivit, jeho role ve společnosti je stále živá. I po bezmála sto čtyřiceti letech od založení umí Sokol oslovit mladé sportovce. Jeden ze zakladatelů, profesor Miroslav Tyrš má k místnímu kraji blízko, narodil se v Děčíně. Tam je po něm pojmenován most před řeku Labe a jeho socha stojí v parku na nábřeží. To nezapomněl zmínit při svém vystoupení hejtman Oldřich Bubeníček a dodal: „Ústecký kraj si je vědom historického odkazu Sokola pro český národ,“ řekl při slavnostním setkání s představiteli čtyř sokolských žup.

Bojovníci za svobodu

V kalendáři je osmý říjen uveden jako významný den. Vzdává hold všem členům a členkám Sokola, kteří se neváhali postavit násilí a bojovali za svobodu, demokracii a samostatnost republiky. I přes různá opatření a omezení v rámci boje proti koronaviru, byl tento den vyhrazen pro různé formy pietních akcí. Obvykle končívá vzpomínková událost Večerem sokolských světel, kdy se pouští symbolicky svíčky po vodní hladině. Akt má připomínat každého jednotlivce, který se nezdráhal obětovat vlastní život ve jménu vyšších ideálů.

Autor: