Dnes

  • Sobota 28. ledna 2023
  • Svátek má Otýlie

Na Děčínsku od půlky května 800 vakcín denně. Vše v novém očkovacím centru

12. 04. 2021

ilustrační foto

V pondělí proběhlo slavnostní otevření očkovacího centra v budově ČVUT v Děčíně, přesune se sem veškeré očkování, které doposud probíhalo v děčínské nemocnici. Otevření se zúčastnil primátor města Děčín – Jiří Anděl, náměstek primátora, ředitel nemocnice Děčín, koordinátor očkování – Petr Severa nebo hygienička Krajské zdravotní.

Zatímco v ostatních okresech míří děti do škol, na Děčínsku, i kvůli výskytu nebezpečné brazilské mutace, se otevření odložilo. Dnes nicméně došlo k oficiálnímu otevření očkovacího centra, kde přizvaní hosté vysvětlovali funkčnost a důvod zřízení. Podle Anděla byly poskytnuté prostory ČVUT záchranou, jelikož dosavadní očkovací místo v Děčínské nemocnici nemělo dostatečnou kapacitu. Díky spolupráci s vedlejšími většími městy bude mít centrum k dispozici na pomoc pracovníky v administrativní části očkování. Nejvyšší možný počet očkovaných je v novém centru až 800 denně.

Vakcíny

Počet vakcín není pro očkovací centrum na 100 procentech, ale podle Severy je nynější počet vakcín je ve srovnání s březnem mnohem vyšší. Tento týden je možné naočkovat až 300 lidí denně. K maximálnímu možnému počtu by se v rámci Ústeckého kraje bylo možné dobrat v půlce května, při zvýšených dodávkách. Pro ty, kteří mají.

Zřízení v prostorách ČVUT má obrovské výhody v několika aspektech. Prostory jsou v centru samotného města, tudíž je skvělá dostupnost jak hromadnou dopravou, tak autem. Možnosti parkování jsou vyhrazeny a pro seniory se zřídila možnost tzv. Senior taxi, které je bezplatně dostupné pro seniorské obyvatele přihlášené k očkování. Veškeré výdaje, které město bude platit, jsou jen za spotřebu energií na základě výměr, nájem je tedy zdarma.

Nově zřízené centrum tedy ulehčí nemocnici Děčín. Nebýt ČVUT, obyvatelé by tak museli dojíždět na vakcíny do sousedních měst. Nemocnice byla schopna vyočkovat k dnešnímu datu přibližně 8,5 tisíce dávek. V polovině května by se tak mohlo nově vzniklé centrum blížit ke své stoprocentní kapacitě 800 dávek denně.

Autor: