Dnes

  • Neděle 16. května 2021
  • Svátek má Přemysl

Na covidových odděleních je situace vážná. Personál je unavený, popsala sestra

19. 02. 2021

zdroj fota:

Ústecký kraj – Covidová situace se ani po několika měsících nelepší, naopak počet hospitalizovaných pacientů stále přibývá. Zdravotní systém začíná být na hraně svých kapacit a personál je psychicky a fyzicky vyčerpaný. Dokládá to i svědectví zdravotní sestry, která pro server Novinky.cz popsala své zážitky z „nejdrsnějšího“ covidového oddělení. Prosí tak všechny, ať jsou raději doma.

Zdravotní sestra Helena Ouředníková z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem pro Novinky.cz uvedla, že situace je dlouhodobá a náročná. „Covid tady jedeme od října, kdy jsme museli otevřít další JIP. Neustále pracujeme v ochranném obleku, v respirátoru, máme dvoje, troje rukavice, ty stísněné podmínky jsou pro nás náročné,” popsala Ouředníková, která původně pracovala jako zdravotní sestra na neurologickém oddělení a dodala, že právě díky obleku vše trvá déle než běžně.

Podle ní je zásadní změna oproti běžným pacientům, že všichni pacienti jsou napojeni na ventilátor. V nemocnici podle svých slov pracuje na dvanáctihodinových směnách, každé tři hodiny mají nárok na hodinovou pauzu. „Což je málo na to se vydýchat, napít se, občerstvit. Jsme unavení a vyčerpaní. Tím, jak to trvá déle a déle, tak to na nás doléhá,“ popsala unaveně sestra podle serveru a dodala, že ve volném čase hodně odpočívá. Současně vyzdvihla pomoc zvenčí, především ze strany mediků, studentů a armády, kterou všichni náležitě oceňují.

Sestra také Novinkám přiznala, že prvotní obavy z nemoci se proměnily v apatii.  „Prostě jedeme na baterky, jedeme každý den znovu a znovu. S očkováním přišlo světlo na konci tunelu, ale teď zase s britskou mutací vůbec nevím, jak to bude dál. Prakticky počítáme se vším a prostě pojedeme dál, pojedeme dál,” uzavřela.

ČTĚTE TAKÉ
„Je to snůška lží na úrovni žáka pátého ročníku,“ řekl starosta Kadaně ke spekulacím ohledně vakcín

V intenzivní péči je zde nyní podle primáře KAPIM Josefa Školy 32 covidových pacientů. „Z toho dvě třetiny jsou připojeny na umělou plicní ventilaci a jeden je na mimotělní podpoře plicních funkcí,“ uvedl primář podle iDnes.cz a pokračoval, že když se lůžko uvolní je rychle zaplněné dalším covidovým pacientem. V průměru je pacientům kolem 67 let a hospitalizovaní jsou přibližně 13 dnů.

Od září tak bylo hospitalizováno 208 nemocných s tím, že umělou plicní ventilaci potřebovalo 173 z nich.

Autor: ps