Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Multifunkční poslanec Richter bojuje i za karavany. „Svůj život jsem obětoval hnutí ANO,“ tvrdí

17. 02. 2021

zdroj fota: fcb Jan Richter

Ústecký kraj – Jako každý týden, tak i dnes přinášíme medailonek dalšího poslance, který v tomto volebním období sedí v Poslanecké sněmovně za Ústecký kraj. Je jím ústecký politik Jan Richter, který vedle čtyř vysokoškolských titulů je také hlavním manažerem hnutí ANO.

V letech 2016 až 2020 pak byl zastupitel Ústeckého kraje, v letech 2014 až 2018 zastupitel města Kadaň. Od roku 2012 pak zastává pozici předsedy Krajské organizace Ústeckého kraje. Do Sněmovny se pak dostal v roce 2017 z druhého místa kandidátky. V roce 2018 zastával celkem 22 funkcí. Bývá považován za jednoho nejvlivnějších členů hnutí ANO.

Richter uznává, že v počtu funkcí patří mezi sněmovní rekordmany. Vysvětluje to tím, že práci pro hnutí ANO obětuje veškerý svůj volný čas. „Svůj život jsem podřídil hnutí. S hnutím jsem v bigamii,“ uvedl již dříve s nadsázkou Babišův hlavní řídící.

Senátní vratku horního zákona nepodpořil

Při nedávném hlasování o senátní vratce horního zákona, kterým kraj mohl nově získat cca 170 milionů korun se pak poslanec zdržel.  Kraj tímto mohl finanční prostředky získat díky novému přerozdělení poplatků za těžbu nerostů, ale vratka neprošla.

Na půdě dolní komory Parlamentu pak podal pozměňovací návrh v rámci novely stavebního zákona. „Tento pozměňovací návrh má za cíl zařadit stání pro karavany a obytné vozy mezi jednoduché stavby vymezené v příloze č. 2 vládního návrhu stavebního zákona,“ vyjmenovává v dokumentu s tím, že podle něj je nutné v rámci podpory cestovního ruchu v České republice podporovat i výstavbu míst, která jsou primárně určena pro parkování, přenocování a obsloužení obytných vozidel a karavanů a jsou vybavena odpovídající infrastrukturou.

Domnívá se, že v českém právním řádu řešení této otázky chybí, což v důsledku znamená, že  „pak vznikají některé praktické problémy jako zaměňovaní stání pro karavany o obytné vozy za ubytovací zařízení (a na ně vázané povinnosti), složité stavební řízení (povolení, stanovení požadavků na stavbu a její kolaudace) a s tím související ztížené vyhlašování dotačních programů a jejich čerpání v této oblasti,“ uvedl dále v pozměňovacím návrhu. Argumentuje především tím, že se jedná svou povahou o stavbu, která je obdobná jiným jednoduchým stavbám jako např. dobíjecím stanicím, přípojkám technické infrastruktury, proto by rád navrhnul zařazení právě do této kategorie, včetně podmínek pro realizaci staveb s touto kategorií spojených.

V Poslanecké sněmovně pak sedí v Organizačním výboru nebo Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. A to především ke své praxi pedagoga.

Autor: ps