Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Multifunkční Karolína. „Obezita pro mě není projevem sebelásky,“ řekla fitness trenérka

22. 09. 2021

zdroj fota: archiv Karolíny Tománkové

Ústí nad Labem – Sedět na židli jí nikdy moc nebralo, s tancem začala Karolína Tománková v době, kdy ještě byla malý „prcek“. A její činorodost jí zůstala až do dnešních dní, kdy stíhá být choreografkou, tanečnicí, fitness trenérkou, lektorkou, pořadatelko akce BeautifulandStrong a majitelkou sušeného masa Meatway. V rozhovoru pro Naseustecko.cz vysvětluje, proč se lidé bojí začít s tancem, ačkoliv je to láká.

„Učím všechny styly a věkové kategorie. Zájem je veliký, touha je veliká, ale lidé mají strach,“ řekla pro Naseustecko Karolína Tománková.

Jak jste se k tanci dostala?

Tanci se věnuji od svých tří let. Už ve školce, kdy jsem začala s mažoretkami a aerobikem, jsem získávala nějaké cen. Profesionálně jsem začala od osmi let, kdy jsem začala tančit latinskoamerické a standardní tance v klubu STK Gebert, kde učím dodnes. Poté jsem si zamilovala latino show a tumbao dance, kde jsem získala titul mistryně ČR a mistryni světa.

Kam vedly vaše další kroky?

Postupem času jsem chtěla více a více a začala se zajímat o jiné styly, jako je dancehall, hip-hop a především Twerk, který nyní profesionálně učím po celé České republice, a především u nás v Ústí nad Labem v Premium fitness Gymit, kde se zabývám i fitness tréninky a brzy konzultacemi na závody.

Kdo u vás na lekce chodí?

Učím už devátým rokem veškeré věkové kategorie, od dětiček, juniorek až po dospělé maminky. Neomezuji se na jeden styl tance, ale prakticky učím všechno od latiny po street dance.

Zdroj fota: archiv Karolíny Tománkové

Jak to lidem jde a jaký je o to zájem?

Zájem je veliký, touha je veliká, ale lidé mají strach. Občas strach ze studu nebo, že poznají jinou stránku sami sebe. Píše mi kvanta žen a mužů o to si zatančit, ale většinou se bojí.

Na co se při výuce tance zaměřujete?

Když učím snažím se o to, aby si to člověk užil a vnímal své tělo. Každý workshop, každou lekci vedu jinak, podle toho, kdo a s jakou náladou přijde, pokud se nejedná o soutěžní tým, kde vedení je trochu jiné. Snažím o technické prvky, které jsou důležité pro to, aby člověk dělal vše správně a jelikož jsem i trenérka ve fitku, tak se snažím o zdravé provedení všech prvků. S tancem je to jako s jakýmkoliv jiným sportem, někdo má talent, ale snaha ho přebíjí. Nic není nemožné a podle mne, je tanečník každý, kdo to cítí. Techniku se naučí každý. Já osobně vidím pokroky vždy u všech.

Snad každý chce dobře vypadat, a přesto je stále více lidí s nadváhou. Jak to vnímáte jako trenérka fitness?

Dnes je velmi populární být svobodní ve všem a podpora velké sebelásky, kterou sdílím i já, ale nezdravá obezita bohužel nemá se sebeláskou nic společného. Lidé by si měli uvědomit, že co tělu dají, to jim tělo vrátí. V závěru je jedno, jak člověk vypadá, ale větší nadváha není zdravá, a to by si lidé měli uvědomit. Jenže, jak říkám, každý má priority nastavené jinak, v mém okolí narůstá větší a větší zájem o sebe pečovat a starat se o své tělo. Z toho mám radost.

Dnešní doba je uspěchaná a každý by chtěl vše hned, za málo snahy. Jak se na to díváte?

Chce to trpělivost, vytrvalost jít si zvednout tu zátěž a zpotit se. To lidé většinou nechtějí, protože je to moc práce. Za slovem zdravá strava vidí jen salát, ale popravdě já bych bez zmrzliny a čokolády nemohla žít.

Jak je těžké u lidí zapálit tu jiskru a nadšení pro pohyb?

Jiskru má každý z nás, jen ji v sobě probudit a pro mne jako pro člověka pozitivního, který miluje život, lidi kolem a celkově svou práci, to těžké není. V každém člověku vidím to nejlepší, a to se mu snažím ukázat. Ukázat, že každý z nás to dokáže a má na to, pokud chce. Hlavně, že každý z nás je jedinečná osobnost.

Jakou roli pro Vás hraje pohyb a umíte být jeden den bez něj?

Pohyb je pro mne vším, doslova. Ač jsem trochu neohrabaný člověk s modřinami až za ušima, musím zaklepat, že jsem neměla nikdy vážný úraz. Pohyb mne nejenom živí, ale dodává mi energii a radost. Samozřejmě nic není zadarmo a čím je člověk starší musí více o své tělo pečovat, takže moje pravidelná návštěva fyzioterapeuta a masáží je více a více potřebná.

O co jde v akci Beautifull and strong?

Jedná se o sportovní fitness soutěž, kterou pořádáme se svým týmem a kolegou Františkem Bartošem, který je vicemistrem světa ve fitness. Jelikož sama ráda závodím v kategorii Bikini fitness, tak vím, co závodníci potřebují. Jelikož jsme oba pro zábavu, snažíme se tuto akci udělá zajímavou i pro diváky a máme zde spoustu vystoupeních. Pořádáme porotu sympatie, máme připravené skvělé ceny pro diváky a soutěže o hodnotné ceny. Celou akci ukončuje oblíbený VIP večírek.

Jak je náročné podobnou akci uspořádat?

Náročné je vše, co dělám, proto mne to žene dál a baví mne to. Pokud má člověk cíl nesmí se vzdávat a jak jsem řekla na začátku, že tělo potřebuje čas, tak i projekty potřebují svůj čas. Letos budeme mít v Ústí nad Labem šestý ročník, a i když nám minulý rok nepřál, letos se do toho obouváme znovu a s klidným srdcem mohu říci, že už všichni víme, do čeho jdeme a jak to chceme. Samozřejmě jsem vděčná za lidi, kteří jsou do toho zapálení stejně, jako já. Začátky jsou vždy těžší a já jsem člověk detailista, který musí být spokojen a chce uspokojit všechny, což je občas složité, ale není to nemožné.

Jak si pochvalujete výsledky?

Já nikdy nebudu v ničem stoprocentně spokojena. Baví mě vše, co dělám, protože vím, že mohu jet dál a lépe. Učit se od života a stále být lepší a lepší. Jsem ráda za lidi kolem mne, kteří do toho jdou po mém boku. Kdo mne zatím nezná a chtěl by zažívat tenhle drive, budu se na něj těšit. Ať už na lekci, workshopu, na závodech nebo by jen chtěl ochutnat sušené maso Meatway. Pojďme žít. Pojďme ten život společně milovat. O tom to celé je.

Autor: Jiří Šlaj