Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Poporodní deprese. Mostecká nemocnice jedná, nabízí psychologickou pomoc novopečeným maminkám

27. 04. 2022

zdroj fota: ilustrační obrázek pixabay.com

Most – Mostecká nemocnice nově zřizuje psychickou pomoc novopečeným maminkám. Jedná se o online screening psychosociálního stresu maminek po porodu. Podle nich včasná pomoc šetří stovky hodin trápení, které mohou věnovat miminku. 

Krajská zdravotní uvádí, že až 75 % žen po porodu nevyhledává v případě psychických potíží žádnou pomoc. Řada z nich pak dlouhé měsíce strádá, bojí se a stydí se se svými pocity svěřit. Včasná pomoc je tak podle nich zásadní. Nehledě na to, že i psychická „přítomnost“ matky je pro novorozence důležitým aspektem zdárného duševního vývoje.

Maminky v rámci komplexní zdravotní péče dostanou možnost při pobytu v porodnici vyplnit jednoduchý test na tabletu, který umí vypočítat riziko, že se u nich můžou objevit psychické obtíže. Testováním ženy pochopí, že jsou psychické potíže běžné a není důvod se za ně stydět. I to jim přiblíží tolik potřebnou pomoc. „Díky jednoduchému dotazníku tak dokážeme identifikovat ženy v riziku a dále jim nabídnout pomoc cestou peer podpory od konzultantek z Úsměvu mámy nebo specializovanou sociálně psychologickou pomoc přímo v regionu,“ uvedl MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví z Národního ústavu duševního zdraví a přední odborník na mateřskou psychiku.

Navíc všem maminkám předáme letáček s kontakty lidí v Ústeckém kraji, kteří se touto problematikou zabývají a jsou schopni jim pomoci, pokud by se nějaké psychické obtíže objevily i později než v porodnici,“ dodala primářka Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most MUDr. Marie Váchová.

Autor: redakce