Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Mostecká nemocnice nestíhala, na pomoc přišli středoškoláci. Ředitelce se nelíbí, že pracují zdarma

09. 02. 2021

zdroj fota: vos-sosmost.cz

Situace ve zdravotnických zařízeních je natolik vážná, že na covidových odděleních mostecké nemocnice slouží dokonce studentky a studenti 3. ročníku Střední zdravotnické školy v Mostě. Ti jsou tam v rámci tzv. souvislé odborné praxe. Problém tkví v tom, že praxe není odborná, spíše ošetřovatelská a je zadarmo. 

„Milé žákyně, milí žáci a milé studentky, na základě oslovení zástupců odboru školství Ústeckého kraje s představiteli krizového štábu Krajské zdravotní v Ústí nad Labem Vám sděluji, že Vaše odborná praxe bude přesunuta na jiné období v blízké době, a to z důvodu nutné výpomoci jednotlivým nemocnicím Krajské zdravotní. Naše škola bude vypomáhat Nemocnici Most. Pomoc bude realizována formou odborné praxe žáků 3. ročníků oboru Praktická sestra a studentů 1. ročníku oboru Diplomovaná všeobecná sestra,“ zní v emailu od ředitelky školy Jitky Haškové z poloviny ledna. Studenti nastoupili do nemocnice ihned, tedy čtyři dny po obdržení emailu. Upozornil na to server HlidacíPes.org.

Je tedy více než evidentní, že studentská odborná praxe je podřízená zájmům kraje ve smyslu zvládání koronavirové krize. Podle informací serveru, studenti, kteří již oslavili svoje osmnácté narozeniny jsou umístěni i na covidových odděleních, tedy v první linii.

Místo odbornosti spíše ošetřovatelské činnosti

Za odbornou praxi lze považovat činnosti, které rozvíjí schopnosti studentů související s jejich studovaných oborem a jejich přípravou na budoucí povolání. Nicméně v realitě, studenti dělají, co je třeba.  „Jestli jsou to odborné činnosti v naší specializaci? Nejsou, jde o ošetřovatelské věci, přebalování, mytí,“ říká studentka podle serveru HlídacíPes.org. Sama nenadálou změnu v odborné praxi, kterou měli původně vykonávat jindy, přijímá s klidem. „Mám na to, jak se říká, žaludek. Je to ale silně demotivující,“ vypráví studentka pro server s tím, že poukazuje, že  a náladě nepřidává ani fakt, že se mladé zdravotnice cítí podvedeny. Pracují totiž zadarmo.

„Všichni kolem nás, vojáci, i ti, kdo byli na praxi povoláni příkazem, mají za svou práci ohodnocení. Má to být kolem 250 korun na hodinu. My nedostáváme nic, ráno si doma zabalíme svačinu, na vlastní náklady se dopravíme do nemocnice, tam od šesti od rána sloužíme, když si chceme skočit na oběd, musíme si ho zaplatit,“ říká studentka  a připomíná, že na studenty se nevztahuje povinnost státu hradit nařízenou pracovní povinnost. Podle ní to vypadá na způsob, jak s nejmenším úsilím vykrýt nedostatek personálu.

Ředitelka školy oponuje

Ředitelka školy Jitka Hašková však s námitkami nesouhlasí Argumentuje tím, že ani v minulých letech nemocnice studenty na praxi neplatila. Rozpor nevidí ani v tom, že skutečně nevykonávají odbornou práci.

„Rozpor to není, v rámci praxe dělají vše, co je potřeba. Tak to bylo vždycky, tedy ošetřovatelské činnosti a odborné činnosti. Záleží na tom, na jakém oddělení se vyskytují, jaká je personální situace na daném oddělení, na jaké směně pracují – ranní, odpolední, jaké jsou úrovně – SOŠ či VOŠ,“ vysvětluje ředitelka Hašková.

Zmíněný Ústecký kraj ovšem popírá, že by o uvedené praxi věděl, nebo ji dokonce inicioval. „Odborná praxe je povinnou součástí studia – to není pracovní povinnost a tito žáci a studenti by měli vykonávat činnosti běžné v rámci obvyklé povinné praxe. Zda je to na covidových odděleních, to nevím a neumím zodpovědět, to je dotaz spíše do nemocnic,“ říká mluvčí kraje Martin Volf.

 

Autor: ps