Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Místo na kandidátce ČSSD za milion korun! Benda ho zaplatil a raději mlčí

30. 09. 2020

Ústí n. L. – Trnem v oku se pro mnohé sociální demokraty stal podnikatel Petr Benda. Čtyřka kandidátky v Ústeckém kraji neoplývá dobrou pověstí, v nedávné minulosti se nechvalně proslavil nominací za krajně pravicovou stranu na Liberecku. Benda se dostal na kandidátku poté, co podpořil stranu finančně. Zaslal na účet ČSSD jeden milion korun.

Podnikatel a spolupracovník Jiřího Paroubka si vyslechl od straníků hlasitou kritiku. Slyšet byl především ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který napsal koncem července na svůj twitter jasný vzkaz. „Bohužel jsem nebyl účasten debaty o nové kandidátce ČSSD na Ústecku. Ale teď nemůžu přijmout, že by na naší kandidátce měl být někdo jako pan Benda.“

Dej milion, budeš nahoře

A to byl ještě slabý odvar. Situace eskalovala po zjištění Českého rozhlasu, že podnikatel Benda je suverénně největším dárcem strany. Před sestavením kandidátky zaslal na účet ČSSD jeden milion korun a objevil se na čtvrtém místě. Pomohl mu zásah předsedy strany, který se dostal do názorového sporu se skupinou sociálních demokratů, kteří se ucházejí o hlasy voličů v uskupení Lepší Sever. Hamáček se Bendy oficiálně zastal a jeho přešlap mu odpustil.

Problém s jeho účastí v krajských volbách nemá ani lídr ČSSD a bývalý poslanec Jaroslav Krákora. „Myslím, že to nesouvisí. Je dobře, že sponzoruje. Ta částka je vysoká, to jsem nevěděl. Asi vydělává jako podnikatel dost peněz,“ řekl Krákora Radiožurnálu.

Kam jde Paroubek, čekej Bendu

Petr Benda je nedílnou součástí působení Jiřího Paroubka v politice. Jeho vliv se oslabil po rezignaci Paroubka na šéfa strany. Podnikatel Benda ho následoval do uskupení LEV 21, který se u voličů nesetkal s ohlasem. Benda byl v minulosti společně s Tomášem Horáčkem podezřelý z náboru černých duší do Sociální demokracie. Finančně podporoval expředsedu Paroubka i v senátních volbách na Ostravsku. Poté, co se stal Jiří Paroubek poradcem strany pro volební kampaň, se opět vynořil i Benda.

Mlčeti zlato                                    

Jestli souvisí fakt darování peněz straně před volbami s tím, že se Benda dostal na čtvrté místo kandidátky, sám podnikatel neodmítá. Na dotazy novinářů neodpovídá, celou situaci nekomentuje. Stroze popsal situaci poradce Paroubek. „To, že pan Benda daruje peníze ČSSD, vidím jako logický krok.“

Podezřelé podnikání 

Mladá fronta dnes přinesla v roce 2011 informaci, že Bendova firma pronajímá panelák v Teplicích, resp., že Benda se účastní obchodu s chudobou. Panelový dům sloužil jako ubytovna pro sociálně slabé a Romy. Nájemné za byt 1+1 se zde činilo přes 8 tisíc korun, což byla na tehdejší dobu velmi vysoká částka.

Autor: