Dnes

  • Čtvrtek 1. prosince 2022
  • Svátek má Iva

Místo bidel háky. Převozníci pomáhají odklízet stromy v soutěskách. Honí se termín

12. 03. 2021

ceskatelevize.cz

S trochou nadsázky by se dalo tvrdit, že co má nohy a pilu pracuje nyní na kácení v Soutěskách. Přístupové cesty do Edmundovy a Divoké soutěsky jsou pro turisty v tuto chvíli z důvodu nebezpečí pádu stromů uzavřeny. A stále není jisté, zda se dojde k otevření začátkem sezony. Starosta Hřenska Zdeněk Pánek doufá, že ano.

Spolupráce se správou Národního parku při odklízení pokácených stromů je podle starosty vzorová. „Momentálně je kácení na skvělé cestě. Díky pomoci Správy Národního parku České Švýcarsko jsme měli k dispozici dostatek pracovníků na to, aby vše stihli připravit na plánované otevření 2.4. Pomáhají ale všichni, kteří mohou,“ uvedl Pánek pro Naseustecko.cz.  Každoročně soutěsky zaměstnávají převozníky pro přepravu turistů , ti se ale dnes museli podle starosty chopit náčiní na odklízení spadlých stromů. „Ty stromy, které spadnou do splavu musíme odklízet sami, na rozdíl od stromů, které padají na přístupové cesty, ty má na starost Správa národního parku.“ vysvětluje  Pánek. Nejvíce časově náročné je jejich svážení, jelikož stromy padají přímo do cesty lodím.

Náročné je to ale i ekonomicky. Turistika je pro Hřensko důležitým zdrojem financí. Díky iniciativě Pánka se podařilo soutěsky loni otevřít sice zpožděním, ale přece.  . Propad tržeb byl ale i tak veliký,  „Každoročně přivítáme 400 tisíc turistů, v minulé sezóně jsme zaznamenali propad o 120 tisíc,“ sčítá škody Pánek. Pokles byl do značné míry zapříčiněn špatnou koronavirovou situací v sousedním Německu.

související: Krejzova interpelace budí rozruch v Českém-Švýcarsku. Ministr potvrdil, že znovuotevření soutěsek je nejisté

Edmundovu a Divokou soutěsku za posledních pět let navštívilo přes 1,5 milionů lidí. Podle údajů Ministerstva životního prostředí se příjmy ze vstupného pohybují okolo 15-20 milionů ročně.

 

 

 

 

 

Autor: