Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Ministerstvo sundalo dětem ve třídách roušky, očkovaní se testovat nemusí

17. 08. 2021

zdroj fota: oficiální facebookový profil Adama Vojtěcha

Praha, Ústecký kraj – Večerní tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha odhalila, v jakém režimu budou děti chodit do školy od prvního září. Ve třídách při výuce nebude povinnost mít nasazenou roušku. Testovat se nemusí děti s dokončeným očkováním.

Přesnější detaily manuálu, podle kterého se „pojede“ od prvního září zatím nejsou známy a jsou předmětem debaty. Jisté je, že roušky nebudou nutné při výuce, ale pouze při setkávání ve společných prostorách.

Zatím se nic nezměnilo na požadavku ministerstva, že děti se po návratu do školních lavic účastní tříkolového testování. Podle dostupných informacích by se mělo konat bezprostředně po konci prázdnin prvního a druhého září, posléze šestého a devátého září. „Nepředpokládáme, že bychom prováděli plošné testování ve školách i po 9. září,“ řekl na tiskové konferenci Adam Vojtěch. Jeho resort má k dispozici brzdný mechanismus. Pokud dojde v okrese k překročení 25 pozitivních testů na sto tisíc udělaných testů, bude testování pokračovat během celého měsíce, aby se případné ohnisko nákazy včas podchytilo.

Děti, které se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Podle Vojtěcha ale nebudou nijak vyňaty z kolektivu. Podmínky pro testování budou podle ministra platit i pro zaměstnance škol. Děti, které se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Podle Vojtěcha ale nebudou nijak vyňaty z kolektivu. Podmínky pro testování budou podle ministra platit i pro zaměstnance škol,“ uvedl ministr Vojtěch.

Na podrobný manuál pro fungování škol se stále čeká. Ministerstvo zdravotnictví zatím publikovalo na konci července pouze doporučení. Z textu vychází, že by ředitelé měli v novém školním roce omezit slučování tříd, přesuny tříd, střídání učeben, hromadné školní akce, sdílení pomůcek a prostor. Podle některých ředitelů není možné taková pravidla splnit a staví se k jejich úplnému dodržování kriticky.

Autor: Jiří Šlaj