Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Milovník starých aut povede Děčín. Anděl má prioritu sestavení rozpočtu

13. 11. 2020

Zdroj fota: koláž autora

Děčín – Nemít svého řádně zvoleného primátora trvalo v Děčíně dlouhých pět měsíců. Poté, co byl odvolán šéf města Jaroslav Hrouda, se marně hledaly cesty k tomu, aby ve městě zasedlo nové vedení. Od čtvrtka je tomu jinak, do křesla primátora zasedne bývalý náměstek Jiří Anděl z hnutí ANO. Kdo bude v jeho týmu?

Pro nového primátora hlasovalo sedmnáct zastupitelů, deset se jich ve volbě zdrželo. Jiří Anděl šest let působil jako náměstek děčínského primátora pro finance a majetek a rozpočtu se bude věnovat i nadále. „Na tu práci se opravdu těším, klíčová bude především příprava rozpočtu na příští rok,“ uvedl Jiří Anděl. Sestavená koalice (ANO, Piráti, ODS, Volba pro Děčín, Změna pro Děčín) má těsnou většinu. Ve 27 členném zastupitelstvu disponuje patnácti hlasy.

Andělův tým

Spolu s ním povedou město čtyři náměstci. Z nich jsou dva uvolnění a dva neuvolnění. První náměstkyní primátora se stala Anna Lehká (Volba pro Děčín), druhým náměstkem pro realizaci a opravy staveb města pak Tomáš Brčák (ODS). Neuvolněným náměstkem pro dopravu se stal Jiří Aster (Hnutí ANO 2011). Čtvrtým neuvolněným náměstkem byl zvolen Martin Pošta (Volba pro Děčín), který bude mít na starosti školství a kulturu.
Dovoleni byli také další členové rady města, a to Jan Palička (Hnutí ANO 2011), Jitka Flachsová (Hnutí ANO 2011), Milan Rosenkranc (Změna pro Děčín) a Petr Zdobinský (Piráti). Rada města je tedy opět devítičlenná – primátor a jeho náměstci jsou členy rady automaticky.

„Správa městského majetku je vizitkou každého fungujícího města, to je moje motto,“ napsal na Facebook Pirátů Petr Zdobinský. Podle nového radního byla barevná koalice nezbytností a při její tvorbě došlo k řadě ústupků a kompromisů. „Hlavní prioritou pro nás musí být efektivní správa Děčína, a ne chaos po další dva roky,“ řekl Zdobinský.

Jaké jsou hlavní priority podle Pirátů? Revitalizace Podmokel, zlepšení úpravy chodníků a samozřejmě situace pandemie covid 19.

Hrouda zůstává

Předchozí zvolené vedení města vydrželo dva roky. Červnová schůze zastupitelstva znamenala rozpad koalice. Nejprve na funkci rezignovali jediný zastupitel za ČSSD Václav Němeček a radní Jakub Houška (Náš Děčín). Následně náměstek primátora Vladislav Raška (Náš Děčín) oznámil rozpad koalice a zastupitelé ho odvolali. Na funkci radního rezignovali i Ondřej Smíšek (Náš Děčín) a Martin Weiss (ANO). Zastupitelé pak odvolali i zbylé čtyři radní.

Jaroslav Hrouda v zastupitelstvu zůstane, chce se ale věnovat rodině, koníčkům a svým firmám. „Jedna věc, že je mi to líto kvůli městu, protože opravdu odborníci do vedení města se nedostali. Za druhé lidsky já osobně si oddechnu,“ řekl pro Českou televizi.

Autor: