Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Miliardoví bratři Šuškovi budou mít problémy. Nejvyšší soud zrušil konkurs lounské vagonky, ve kterém ji pořídili

04. 01. 2021

foto redakce

Pro bratry Šuškovi nezačal nový rok zrovna šťastně. Před koncem roku, konkrétně 29.12. 2020, bylo rozhodnuto o zrušení usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích, kterým byl povolen konkurs vagonky v Lounech, dříve vlastněné společností Heavy Machinery Services, a to z důvodu nesprávné aplikace insolvenčního zákona.

Krajský soud v roce 2019 zamítl reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services a vyhlásil její konkurs. Nejvyšší soud před koncem loňského roku rozhodl o dovoláních společností ŠUTKA a DN Art, které napadly předchozí rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích. Tato skutečnost může výrazně zkomplikovat situaci týkající se vagonky v Lounech. Tento závod byl v loňském roce prodán společnosti Traťová strojní společnosti (TSS), která je součástí holdingu Rail Invest bratrů Šuškových.

Kromě toho Nejvyšší soud také zrušil i navazující usnesení Vrchního soudu v Praze a celou věc vrátil k dalšímu řízení soudu prvního stupně.

Nejvyšší soud se zabýval především otázkou, zda byla společností Heavy Machinery Services naplněna definice dlužníka, u něhož insolvenční zákon vylučuje řešení úpadku reorganizací. Podle Nejvyššího soudu je možné zamítnout návrh na povolení reorganizace pro nepoctivý záměr navrhovatele jen v tom případě, pokud se jedná o způsob řešení úpadku u objektivně přípustné organizace, o které nerozhodne schůze věřitelů.

Situace byla Nejvyšší soudem zkoumána až do roku 2014. V červenci tohoto roku se totiž konala první schůze věřitelů. Právě na této schůzi bylo rozhodnuto o řešení úpadku reorganizací. Insolvenční soud tehdy reorganizaci povolil. Vzhledem k dalším skutečnostem však pozdější rozhodnutí o zamítnutí návrhu na reorganizaci i následný konkurs majetku společnosti Heavy Machinery Services, bývalého vlastníka areálu v Lounech, bylo podle Nejvyššího soudu předčasné. V konečném důsledku označil Nejvyšší soud rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích za nesprávné.

Pokud je u dlužníka možná reorganizace, není podle Nejvyššího soudu možné rozhodnout o způsobu řešení úpadku před konáním schůze věřitelů, která může řešení úpadku svým usnesením závazně určit. Podle Nejvyššího soudu rozhodl nesprávně jak Krajský soud v Českých Budějovicích, tak i Vrchní soud v Praze, který rozhodnutí krajského soudu potvrdil. Obě usnesení Nejvyšší soud zrušil.

ČTĚTE TAKÉ
Poslanec Růžička píchl do vosího hnízda. Zastal se zaměstnanců lounské vagonky a majitelé na něj podali trestní oznámení!

Postoj Nejvyššího soudu je pro další řízení závazné. Otázkou však je, zda bude mít právní názor Nejvyššího soudu nějaký vliv na prodej vagonky v Lounech, který již proběhl.

Autor: