Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Město vyhrálo 22 letý spor. Nebude doplácet za Mariánský most

31. 03. 2021

zdroj: Usti-nad-labem.cz

Soudní spory o doplatky za stavbu Mariánského mostu jsou o krok blíže k jejich ukončení. Po 22 letech vyhrálo město jeden z několika sporů, a nemusí tak doplácet několika milionové částky i s úroky. Podle tajemníka magistrátu Ústí nad Labem lze tuto výhru požadovat za veliký úspěch, jelikož hrozil vážný zásah do financování města.

Hutní montáže vs. ústí nad Labem

V roce 1998 se v Ústí nad Labem dokončila stavba mostu, který nejen, že umožnil pěší i dopravní spojení mezi dvěma břehy Labe, ale stal se zároveň i dominantou a architektonickou chloubou města. Výstavba trvala 4 roky a rok po jeho dokončení prvotní nadšení upadlo. Cena stavby se vyšplhala až na dvojnásobek, což Ústí platit nechtělo. Město tedy čelilo žalobě ze strany stavební firmy Hutní montáže, která požadovala zaplatit dalších 300 milionů navíc, a to za úpravu pilířů. Město se odvolalo a soudní tahanice tak trvaly 22 let. Nejdříve se v roce 2009, po deseti letech, soudně rozhodlo o odpuštění úroků, vymáhaná částka tak dosahovala 78,5 milionu korun. 

Město se ale ohradilo tím, že nebude doplácet ani sjednanou částku a právě tato kauza byla ukončena „Nebylo prokázáno, že by za město uzavřely dohodu o změně díla osoby k tomu oprávněné, proto jsme shledali nárok na doplatek změněné ceny díla neoprávněným a žalobu jsme v tomto rozsahu zamítli,“ uvedl pro média soudce Vladimír Beran. „Pokud nebyly změny odsouhlaseny oprávněnými osobami, nárok nevzniknul,“ dodal.

Malé vítězství

Je to jen malý krok k ukončení různých sporů s firmou, která doplatky požaduje. Právní zástupkyně společnosti Witkowitz VHM, které byla pohledávka předána, sepsala dopis, který byl rozeslán všem 37 ústeckým zastupitelům. Poukazuje v něm na skutečnosti toho, že 30. březen, kdy soudní proces proběhl, nebude pro město jednoznačnou výhrou. „V tomto soudním sporu je žalováno pět nároků a nyní se projednává jen jeden z nich. Očekávat stoprocentní úspěch jedné strany je taktika připomínající hazardní hru,“ sepsala Iveta Nováková v dopise.

VHM se ale nevzdává. Dle slov Novákové se snažila po celou dobu sjednat zaplacení alespoň malé částky třeba i přes splátkový kalendář, to vše bohužel neúspěšně. Jakožto právní zástupce firmy požaduje po městu proplacení alespoň minimální částky 25 milionů korun. Na rozhodnutí soudu podá dovolání. „Po celou dobu se snažím dosáhnout smíru. Ve hře jsou totiž nároky ve výši dvou set milionů a další soudní spory tak budou pokračovat další léta. Myslím si, že to není dobré ani pro jednu stranu,“ uvedla pro Idnes.cz Nováková.

Autor: