Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Město představilo projekt „Čunkodomků“. Rom z Chanova na zastupitelstvu: To je nadstandard

13. 03. 2021

prezentace modulového bydlení Chanov

Problematika chátrajícího sídliště v Chanově je známým tématem. Zničené domy a špatná hygiena vede k jeho celkové neobyvatelnosti, ale z ekonomického hlediska údajně nemá smysl podstoupit rekonstrukci. Už v minulosti bylo tedy nevyhnutelné některé stavby kompletně zbourat. Jen do roku 2014 byly strhnuty čtyři domy. Kdo je ale viníkem za tak rychlé chátrání? Pokud je budova z hygienického hlediska neobyvatelná, může za to město, které musí zajistit náhradu. To představilo projekt, který má za úkol nahradit neutěšené sídliště. 

Nyní se přišlo s řešením na výstavbu nového modulového domu. Vizualizaci, kterou si vyžádal Magistrát města Most, projednával 10. března s vedením města, zástupci zastupitelských klubů a dvěma občany sídliště. Dříve se zde objevil problém špatné komunikace mezi stávajícími obyvateli a vedením města. Občané chtějí rozhodovat o místě a jeho změnách. „Já osobně si myslím, že je to nadstandard. Schvaloval jsem to již dříve, ale dneska poprvé jsem viděl, jak to vypadá. Pokud bych měl možnost, určitě bych tam šel bydlet.“ uvedl Petr Bažo, který v Chanově žije 35 let.

Nechceme kontejnerové domy

I přes vychvalování projektu se ze stran politiků i obyvatel objevuje nesouhlas. Při jednání komunitní skupiny v červnu minulého roku bylo jasně řečeno, že plechové kontejnery obyvatele Chanova nechtějí. Podle některých je stávající kondice staveb natolik dobrá, aby podstoupily opravy. Nejen, že by rekonstrukce ušetřila městu spoustu peněz, ale v plánu by byla možnost nabídky práce místním občanům. S tím ale primátor nesouhlasil. Podle něj na to občané nemají dostatečné kompetence. Zkušenosti z Vsetína poukazují i na problémy v hygieně. V tzv. čunkodomech se objevuje častá plíseň. Vsetínští Romové nastěhovaní do nových staveb přišli se stížnostmi a špatnými zkušenostmi už po roce bydlení. 

Podle serveru Romea.cz je situace složitá. Petr Bažo, který byl na projednávání pozván jakožto jeden z obyvatelů Chanova byl nejdříve kritikem výstavby. Rok poté se ale v rámci předvolební kampaně objevilo video, ve kterém Bažo otočil o 180 stupňů. Vystoupil vedle primátora Jana Paparegy se slovy: „Snažím se těm lidem vysvětlovat, že je lepší bydlet, než zůstat v těch rozpadlejch barácích.“ Podle něj je 50 % obyvatel z projektu nadšená, ta druhá ve výstavbě nevidí smysl, chce spoluobčany přesvědčovat o správnosti vize.

Diskriminace?

Projekt nedosáhne na dotace. Svým způsobem se jedná o rozšiřování a segregaci obyvatel. Není to ale první případ, kdy k takovému “uklízení” Romů došlo, to má na svém kontě Jiří Čunek. Prvně se měl projekt prezentovat veřejně, ale kvůli koronavirové situaci byli nakonec pozvání jen dva obyvatelé, kritika stavby na jednání nepozvali. 

Několika milionový projekt projekt byl prezentován jako výhodný. Díky reálným příkladům např. v Březiněvsi je zřejmé, jak snadné, ale i odolné stavby jsou. Nejen, že šetří životní prostředí, ale jejich realizace není nijak finančně náročná. V rámci Chanova tedy vznikne jeden dům s 18 bytovými jednotkami. Jejich obyvatele bude město vybírat pomocí odboru sociálních věd. „Chceme tam dostat lidi, kteří si toho budou vážit.“ objasnil primátor. 

Autor: