Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Město buduje krizové byty, rozjede se plošné testování v domovech pro seniory

28. 10. 2020

Ústí n. L. – Přituhuje. Po včerejší tiskové konferenci Vlády ČR se znovu zpřísňují opatření. Nově byl zaveden zákaz vycházení od 21. hodiny do 5. hodiny ranní. V souvislosti s dopadem pandemie hrozí řadě lidí ztráta zaměstnání a existenční problémy. Město Ústí nad Labem proto zahájilo výstavbu krizových bytů v Krásném Březně. O dodržování pravidel požádal občany primátor města Petr Nedvědický.

Celkem po dokončení úprav budou k dispozici tři bytové jednotky v lokalitě Krásné Březno. Ty mohou využít lidé v naléhavé situaci, kdy nebudou mít jinou možnost ubytování. Podle magistrátu města budou hotové a připravené k využívání v lednu. „Chceme Ústečanům pomoci v bytové nouzi například vlivem náhlé ztráty zaměstnaní, třeba i v souvislosti s COVID-19. Jsem rád, že město postupně nabývá bytový fond, a budeme v tom určitě pokračovat,“ sdělil na oficiálních stánkách města náměstek primátora pro sociální oblast Tomáš Vlach.

Přestupní stanice

Délka využívání krizových bytů je stanovena na tři měsíce. Tím ale pobyt skončit nemusí. Záměr města je získat pro obyvatele čas na řešení nenadálé situace. Pokud se to nepodaří v prvním tříměsíčním období, lze čas ubytovaným navýšit znovu o tři měsíce. Lidé, kteří projeví zájem o možnost bydlení v městských bytech projdou posouzením odboru sociálních věcí magistrátu města. S nájemníkem bude uzavřena smlouva o ubytování. Za kolik se bude v nových bytech bydlet je na zvážení rady města, ta bude výši nájemného stanovovat podle konkrétního případu. Investice do celé přestavby stáli tři miliony korun a podílelo se na nich město Ústí nad Labem a Ústecký kraj.

Dodržujte opatření

Na zpřísněný režim najede i krajská metropole. Podle primátora je hlavní nic nepodcenit, situace je vážná. „Nebezpečí je enormní a je na čase chovat se zodpovědně, chránit své zdraví i zdraví všech kolem nás,“ vyzval Petr Nedvědický. Aktuálně se musí řešit situace kolem domova pro seniory. Tam bude probíhat plošné testování. „Máme s tím zkušenosti už z dřívějška, kdy byly v několika domovech zaznamenány jednotlivé případy onemocnění,“ prohlásil primátor a vyzval spoluobčany k dodržování pravidel, které jsou v této době nutností. „Musíme to nějakou dobu vydržet, jen tak se podaří nákazu zvládnout a zvrátit její nepříznivý vývoj.“

Autor: