Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Měsíční výhled počasí nově v pondělí. Jak bude ve zbytku prázdnin?

10. 08. 2021

zdroj fota ilustrační obrázek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Pokud patříte mezi příznivce vysokých letních teplot, tak musíte hledat někde v teplých krajích. ČMHÚ zveřejnil výhled počasí po zbytek prázdnin. Následující čtyři týdny budou teplotně průměrné nebo slabě podprůměrné. Nejteplejší bude hned tento týden, zejména jeho druhá polovina.

Teploty přes den budou tento týden šplhat k 26 stupňům. Překrm v podobě teplého počasí tím končí, další týdny budou teplotně podprůměrné.  „Poslední týden bude nejchladnější s průměrem nejnižších nočních teplot kolem deseti stupňů a průměrem nejvyšších denních teplot kolem 22 stupňů,“ uvedli pro ČTK meteorologové.

Pršet by mělo vzhledem k normálu o něco málo více, než vychází na toto období do začátku školního roku. ČHMÚ na svých stránkách upozorňuje, že měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy.

Změny k lepšímu

S prvním dubnem změnil ČHMÚ den vydávání dlouhodobé předpovědi. Místo tradičního pátku bude uveřejněn v 17:00 v pondělí. Nemění se doba předpovědi, ta zůstává na čtyřech týdnech. Posun termínu vydání na samý začátek předpovědního období umožní využití nejnovějších předpovědních materiálů. ČHMÚ si od novinky slibuje zkvalitnění předpovědi. Druhou novotou je srovnávání teplotních rekordů za normálové období v letech 1991 až 2020. Posunuta bude tabulka o extrémech teplot a srážek, nově bude sahat až do roku 1941. „Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 %, u srážek kolem 65 %. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období,“ upřesňuje web ČHMÚ.

Střední Evropa je oblastí s velkou proměnlivostí počasí, proto sezónní předpovědi v nabídce hydrometeorologického modelu nenajdete. „Sezónní předpovědi jsou počítány většinou jen experimentálně několika světovými meteorologickými centry a udávají numerickými metodami vypočtený předpoklad teplotního a srážkového charakteru sezóny jako celku,“ doplňuje informaci web ČHMÚ.

 

Statistické informace (1991-2020)

Průměrná teplota v ČR v tomto období: 18,0 °C

Teplotní rekordy (T, °C)

Nejnižší průměrná teplota:         13,9                      1978

Nejvyšší průměrná teplota:        21,6                      2015

Srážkové rekordy (R, mm)

Nejnižší úhrn srážek                       15                          1983

Nejvyšší úhrn srážek                      140                        2002

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Jiří Šlaj