Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Medailonek: Podle Kohoutka by realitní makléři měli mít odborné vzdělání

26. 02. 2021

zdrof fota: web Tomáš Kohoutek

Praha, Ústecký kraj – V sérii medailonků pokračujeme i tento týden. Dnes představujeme Tomáše Kohoutka (ANO), českého politika, notáře a zastupitele města Děčín, který usedl do dolní komory Parlamentu v říjnu 2017. Poslanec za Ústecký kraj se ve Sněmovně věnuje především ústavně-právní agendě.

Sedmatřicetiletý Kohoutek je od roku 2014 členem hnutí ANO, kde zastává pozici předsedy oblastní organizace Děčín. V roce 2014 by v komunálních volbách zvolen zastupitelem města Děčín a stal se také radním města. V roce 2016 se pokoušel dostat do krajského zastupitelstva, ale ve volbách neuspěl. Poslancem se následně stal v roce 2017, kdy byl zvolen z pátého místa kandidátky. Následně rezignoval na svoji funkci radního. V komunálních volbách v roce 2018 obhájil svůj mandát zastupitele Děčína.

Postavil se proti výrokům Benešové o zaujatosti ústavních soudců

Na poslanecké půdě se Kohoutek angažuje v Ústavně právním výboru, kde zastává pozici místopředsedy a Volebního výboru. Z tohoto postu se například nedávno  postavil proti slovům ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která si v souvislosti s navrhovanou změnou volebního zákona rýpla do ústavních soudců. Naznačila, že ústavní soudci nejsou nestranní. Místopředseda ústavně právního výboru – poslanec ANO Tomáš Kohoutek – se ke slovům Benešové vyjádřil kriticky.  „Já bych se k nálezu Ústavního soudu takto veřejně nevyjádřil. Nemusí se mi líbit načasování takového rozhodnutí relativně krátce před volbami, nicméně je nutné jej respektovat,“ uvedl tehdy pro Denik.cz k aféře Ústavního soudu ČR. Ten totiž zrušil d’Hondtovu metodu, která při přepočtu mandátů nahrávala větším stranám, a také odstranil klauzuli pro vstup koalic do Sněmovny.

Kohoutek je zastáncem odborného vzdělání realitních makléřů

Děčínský rodák také ve Sněmovně zastával realitní právní úpravy, která zavádí, že realitní zprostředkovatelé musí přejít z tzv. volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ na vázanou živnost „Realitní zprostředkování“ a doložit doklady prokazující splnění odborné způsobilosti.

Všude na západě je realitní trh upraven zákonem. A dneska, jaký je současný stav v České republice? Promiňte mi ten výraz, ale každý hochštapler, který má 18 let, má občanský průkaz, zajde si na živnosťák, zaplatí tisíc korun, tak mu živnostenský úřad vyhotoví živnostenské oprávnění na výroba, obchod, služby jedna až tři, volná živnost, s předmětem podnikání nebo s oborem činnosti realitní činnost. A těmto lidem v dnešní době lidé svěřují svoje celoživotní úspory,“ argumentoval na plénu poslanec a dodal, jak se to lidem vysvětlí, že své úspory svěřují do rukou lidem, kteří nemají žádné vzdělání, žádnou odbornou praxi a podobně.

„Nezlobte se na mě, ale jestliže každý realitní makléř vám řekne, že v rámci provize je jeho právní činnost a součástí poplatků je i právní činnost, ukažte mi realitní makléře, kteří skutečně poskytují právní činnost. Podle lex specialis, zákona o advokacii a notářského řádu, právní činnost můžou vykonávat v České republice pouze notáři a advokáti, s určitou výjimkou exekutoři. Nikdo tu z realitního trhu právní činnost neposkytuje, všichni si stáhnou smlouvy z internetu a pak poskytují realitní činnost,“ rozčílil se notář pře sálem poslanců.

Sedmatřicetiletý rodák z Děčína vystudoval právo na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni, kde získal titul Magistr. Vzdělání si doplnil na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze, kde získal titul MBA.

Autor: ps