Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Litoměřice uleví podnikatelům v pohostinství: Žádné platby za předzahrádky

07. 06. 2021

litomerice.cz

Města napříč Ústeckým krajem se předháněla během pandemie covidu ve formách pomoci malým podnikatelům a živnostníkům. Za štědré je určitě možno považovat Litoměřice. Po odpuštění nájmů, poskytnutí daru ve výši 10 tisíc a kampani s lokálními účtenkami, které majitelům mohli přinést výhru v městské loterii, odpouští radnice pro letošek poplatky za předzahrádky.

Za letošní rok provozovatelé pohostinství nemusejí hradit poplatek za zábor veřejného prostranství související s umístěním předzahrádek před provozovnami. Odhadovaný dopad do rozpočtu města ale není příliš vysoký, Město počítá se 113 tisíc korunami, protože poplatky za předzahrádky jsou v Litoměřicích ve srovnání s jinými městy poměrně nízké.

„Provozovatelé pohostinství dopadli během covidu nejhůře. Potřebujeme, aby se nadechli, a alespoň částečně si kompenzovali ztráty, snažíme se dělat maximum, “ uvedl pro Naseustecko.cz místostarosta Karel Krejza.

„Pomoc od města je vítaným krokem určitě nejen pro mě, ale i pro ostatní provozovatele gastropodniků. V této nelehké době je každá podpora příjemná,“ konstatoval tiskové zprávě v této souvislosti majitel litoměřické restaurace Johannahof Miroslav Prokůpek, který však již poplatek pro letošní rok stejně jako ostatní provozovatelé uhradil. Vrácen mu proto bude městem ve stejné výši formou daru. Cílem podpory je zachování dostupnosti služeb občanům.

Pomocná ruka

K odpuštění nájmů docházelo už loni. Třeba ústecká radnice prominula podnikatelům a živnostníkům dva měsíční nájmy v městských nebytových prostorách, celkem se jednalo o milion korun. Chomutov zase vyčlenil 10 milionů korun pro dotační program nazvaný Chomutov covid restart.

Autor: Lukáš Veselý