Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

„Litoměřičak“ Vondra: Komise se teď chová jako pyroman. Zelená politika má být taky férová!

15. 07. 2021

zdroj fota: facebookový profil Alexandra Vondry

Praha – Své vyjádření k novým trendům ekologizace života podle Evropské komise zveřejnil na svém facebookovém profilu europoslanec Alexandr Vondra. Podle jeho názoru by měla být i zelená politika férová a při správném nastavení by stála i méně peněz. Vondra ve svém příspěvku požaduje, aby se měřilo každému státu stejně. Klade si zásadní otázku, kdo to zaplatí?

V den francouzského státního svátku byly zveřejněny návrhy předpisů Evropské komise na plnění Klimatického zákona. Ten prostřednictvím regulací bude zasahovat do života všech občanů Evropské unie. „Bydlení, topení, dopravu, potravu. Cena za snížení emisí CO2 o 55 % do roku 2030 bude ohromná, náklady ponesou všichni,“ varuje europoslanec Alexandr Vondra.

Obchodní války

Jeho sedmibodové hlášení obsahuje mimo jiné přechod aut se spalovacími motory na elektromotory už do deset let. „Do mezinárodního obchodu se zavedou uhlíková cla. Dává to logiku, jinak by se průmysl z EU odstěhoval do Asie a lidé by tu přišli i o práci. Ale rozhodnutí povede k obchodním válkám a ve výsledku zdraží zboží taky,“ myslí si europoslanec.

Zdražování

Navíc mu vadí administrativní zásahy, které budou zvyšovat cenu emisních povolenek. To by znamenalo i růst základních potřeb jako například potraviny. „Systém obchodování s povolenkami se v roce 2026 rozšíří na bydlení a dopravu. Zdraží se vytápění. Kvůli úsporám budou lidé přestavovat domy, ale zároveň výrazně zdraží stavební materiály, benzín a nafta,“ obává se Alexandr Vondra.

Europoslanec žijící v Litoměřicích ve svém vystoupení na půdě Evropského parlamentu apeloval na komisaře a připomněl českou vzpomínku na regulaci z dob socialismu. „Na rozdíl od vás, komisařů, se my politici zodpovídáme voličům. Ti si v našich zemích ještě pamatují, jak nás řízené, přeregulované komunistické hospodářství přivedlo do chudoby a nesvobody,“ prohlásil Vondra.

Část jeho příspěvku se týkala nerovnoměrného rozdělení možností zisků v rámci Evropské unie. „Zelená politika má být taky férová. Měřit každému státu stejně. Bohužel, předložené návrhy tak nečiní. Větrné země, jako vaše Holandsko, na nich vydělají, jiné země, jako moje Česko nebo sousední Polsko, na nich kvůli geografickému znevýhodnění prodělají,“ přiblížil problematiku Vondra.

Své vystoupení zakončil otázkou, kde vezmeme jako společnost prostředky na uskutečnění Klimatického zákona.

 

Autor: Jiří Šlaj