Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Linhartova číše trpělivosti přetekla. Co napsal šéfce Komise EU?

19. 07. 2021

Zdroj fota: oficiální facebookový profil Zbyňka Linharta

Ústecký kraj Senátoři Zbyněk Linhart a Jan Horník stojí za kritikou nakládání peněz z Evropské unie, které jsou primárně vyčleněny na snižování rozdílů mezi regiony. Podle jejich názoru se třicet let přešlapuje na místě, což způsobuje efekt opačný  – nůžky mezi jednotlivými regiony se i nadále zvětšují. Na to doplácí Ústecký a Karlovarský kraj. Své názory prezentovali mimo jiné v otevřeném dopise předsedkyni Komise EU Ursule Von der Leyenové.

Senátorům z klubu Starostové a Nezávislí dlouhodobě vadí, jak je prováděna kohezní politika Evropské unie na české národní úrovni. „Za poslední roky přijal Senát již několik usnesení, ve kterých upozorňujeme na zvyšování disparit mezi regiony, a ve kterých požadujeme masivní podporu strukturálně postižených regionů,” upozorňují ve svém oficiálním vyjádření. Svou pomyslnou zbraní míří především do Vládu České republiky. Ta podle jejich názoru ignoruje potřeby, které chudé regiony potřebují k dohnání těch bohatších.  

Stejná podpora 

“Poslední kapkou bylo, když v rámci povinného spolufinancování projektů z evropských fondů vláda rozhodla, že bude dorovnávat ze státního rozpočtu příspěvky bohatším regionům tak, aby konečná výše povinného spolufinancování byla v každém regionu shodná,” uvádí Senátoři v prohlášení. Svůj díl viny nese v tomto případě i Evropská komise, která přístup českých úřadů toleruje a nezakročí proti němu. “Třicet let se zde ale tato „kohezní“ pomoc předstírá. Selhává-li však naše vláda a naši úředníci, když opakovaně nepřerozdělují a nepřidělují prostředky EU na základě kohezních principů, selhává i Evropská komise, když tento způsob nakládání s prostředky evropských daňových poplatníků v České republice dlouhodobě přehlíží a toleruje“, vysvětluje Zbyněk Linhart pozadí, které vedlo senátory k napsání dopisu. 

Fond spravedlivé transformace 

Velké naděje k obratu k lepšímu si politická reprezentace slibuje od Fondu spravedlivé transformace, se kterým mají do Ústeckého a Karlovarského kraje přitéct kýžené finanční prostředky. „Slyšíme, že Severozápad bude mít svůj Fond spravedlivé transformace. Ale to je fatální omyl. Tento Fond není určen na vyrovnávání disparit mezi regiony, ale na transformaci uhelného průmyslu. A příspěvek z tohoto Fondu je tak malý, že nedokáže nahradit ani objem ekonomiky, který náš uhelný průmysl generuje ročně,” pokračuje ve vysvětlování místopředseda Senátu Jan Horník. 

Německo jako příklad

Jako možnou inspiraci, jak nakládat spravedlivě s finančními toky a vylepšit renomé regionů, je vidět v Německu. “Němci pro transformaci svých uhelných regionů počítají s částkou přes 2 biliony korun! A z toho bilion korun rovnou zákonem o investicích do uhelných regionů. Samozřejmě mají Němci jiné možnosti, ale ten rozdílný přístup je tak markantní, že bez intervencí jako je tato můžeme očekávat jen propady Ústecka a Karlovarska do ještě větší chudoby,” varuje před propadem Horník. 

S tím by se mělo urychleně něco dělat, proklamací již bylo tolik, že Senátorům dochází trpělivost. “Ani v Národním plánu obnovy nenalezneme jediné opatření, které by bylo zaměřené na podporu zaostávajících regionů. Není možné potřeby Ústeckého a Karlovarského kraje takto nadále ignorovat ani na české, ani na evropské úrovni,” uzavírá “obžalobu” místopředseda Senátu České republiky. 

Celé znění dopisu:

https://www.senat-stan.cz/documents/29/Dopis_k_EK_k_Severoz%C3%A1padu_a_kohezi_06_2021_JH_upr_3aa-%C4%8Dj-Ursula_v.d_Cv0YAZH.pdf

 

Autor: Jiří Šlaj