Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Lídr ODS Kulhánek nabídl řešení na obchod s chudobou: Kadaňský žebřík postupného bydlení

26. 09. 2020

Ústí n. L. – Kandidát ODS na post hejtmana Ústeckého kraje a úspěšný starosta Kadaně Jiří Kulhánek přinesl do debaty originální nápady  pro řešení oblasti sociální politiky

Kadaň je baštou ODS v Ústeckém kraji. Jiří Kulhánek zde získal přes 50% hlasů při posledních komunálních volbách a má tedy nezpochybnitelné právo vést stranu do krajských voleb. Kulhánek kupříkladu v debatě ocenil situaci s bydlením v karavanech, kdy zaměstnanci domova pro seniory byli ochotní bydlet blízko svého pracoviště a pomáhat tam, kde bylo zapotřebí.

Moderátor se hned v úvodu dotazoval kandidátů, zda páteční volno ve školách nebo ne? Kulhánek měl jasné stanovisko. „Já bych to nechal ve formě doporučení. Nechal bych to na ředitelích jednotlivých škol. Oni nejlépe vědí, jací jsou jejich žáci,“ nechtěl to brát plošně kandidát ODS. Jedině ředitelé mají jasno, jestli to je pro ně či nikoliv. „Oni vědí, jestli budou žáci respektovat nařízení a zůstanou doma nebo budou běhat venku nebo po marketech,“ pokračoval Kulhánek. Poukázal i na to, že je ve škole možná více bezpečno než v přeplněných obchodech.

Karavany a potlesk

Poděkování a slova chvály měl Kulhánek pro zaměstnance domova seniorů v Kadani, kteří si zvolili karanténu a strávený čas mimo svůj domov. „Musím jim poděkovat. Bydleli v karavanech. Při rozvolňování opatření jsme šli opačnou cestou, na zahradě vyrostlo karavanové městečko. Zaměstnanci nejezdili domů a spali v karavanech, aby byli nablízku svým klientům,“ přiblížil starosta Kadaně.

S kamarády na pivo

Debata se dotkla i opatření zavírání restaurací v deset hodin večer. „Zčásti to smysl dává. Já chodím běžně s kamarády na pivo a návštěvnost kulminuje mezi šestou a osmou hodinou. Kolem desáté hodiny jsou tam poslední zoufalci. Nevím, jestli to bude plnit smysl,“ zavtipkoval Kulhánek. Spíš neregulovat, tak znělo poselství a měl pro krajské zastupitele pochopení. „S krajem jsme měly společné krizové štáby. Na situaci se připravujeme. Ano, odměny jsme dostali a máme dostatek vybavení,“ uklidnil voliče lídr kandidátky.

Zvládneme to sami

Vlastní cestou se rozhodl jít komunální politik při řešení sociální problematiky. „Stačila by nám pomoc Poslanecké sněmovny, aby se utlumil obchod s chudobou. Stačilo by snížit částku, která by odpovídala dané lokalitě,“ nastínil Kulhánek. Měl připravený takzvaný žebřík. „Jde o institut prostupného bydlení. Ten, kdo dělá nepořádek, ten dostane holobyt a z toho se bude snažit propracovat,“ povídal starosta Kadaně. Dostat se může až na bydlení ve městě. „Když se nesrovná, padá zpět do jedničky a do vyloučené lokality. Má to jen pozitivní účinky,“ byl si jistý Kulhánek.

Nezaměstnanost v Ústeckém kraji

V přepočtu na absolutní čísla je v Ústeckém kraji podle ČSÚ (Český statistický úřad) přes třicet tisíc lidí bez práce. A přesto zaměstnanci v průmyslových zónách chybí. „V Kadani je dvě stě Nepálců, oni tam nejsou na výletě, ale na práci. Jsou to kluci slušní, je s nimi dobré pořízení a pracují. Ale proč tam nepracují naši lidé. Nechtějí pracovat, protože mají exekuce,“ upozornil na Achillovu patu starosta. Podle něho by měl sát upravit možnost výdělku při exekučním řízení.

Autor: