Dnes

  • Pátek 16. dubna 2021
  • Svátek má Irena

Lidé stále podceňují roušky. Ústecko bojuje s komunitním přenosem!

12. 01. 2021

zdroj fota: pixabay.com

Ústecký kraj – Koronavirus řádí jako ďas. Ústecko není výjimkou. K pondělnímu ránu 11. ledna bylo v okrese Ústí nad Labem potvrzených 1845 lidí nakažených koronavirem. Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové je nyní přenos nejčastější mezi příbuznými a v rámci rodin.

„Jen za neděli 10. ledna přibylo na Ústecku podle statistik hygieniků 45 nových případů, během víkendu jsou přitom čísla pravidelně výrazně nižší než v průběhu pracovního týdne,“ uvádí server Denik.cz s tím, že více, 58 pozitivních, přibylo o svátečním dni jen na Děčínsku. Celkově se kraj potýká celkem s 10 023 pozitivně testovaných, v neděli přibylo 213 případů.

Hygienici zdůrazňují nebezpečí hlavně mezi rodinami a přáteli. „Myslím si, že lidé stále podceňují význam roušek. Často právě při rodinných návštěvách a při setkávání s přáteli. Věřím, že roušky dost pomáhají a mohou pomoci snížit počet nakažených i při rodinných nebo přátelských setkáních,“ pokračovala podle Deník.cz Lenka Šimůnková.

Ze statistik vyplývá, že v Ústí od začátku epidemie zemřelo s koronavirem už 135 lidí. V celém kraji pak 948. Co se týká počtu prodělaných nákaz, tak mluvíme o čísle 55 303 lidí, kteří covid prodělali.

Nebezpečí nákazy v komunitách

Koronavirus se šíří hlavně komunitně. Aktuálně je covidem zasažený Domov pro seniory Severní Terasa. Vedení města už připravuje očkovací strategii pro klienty domovů. Primátor především zdůrazňuje nutnost zaškolení. „Včasně proškolený personál nám umožní očkovat ihned, jak přijde vakcína. Nebudeme tak mít žádné prodlení. Město navíc poskytne i pracovníky na zajištění evidence a dalších podobných činností,” sdělil ústecký primátor Petr Nedvědický.

Ze statistik ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v celém kraji bylo k pondělnímu ránu v nemocnicích k dispozici 70 standardních lůžek s kyslíkem pro covid pozitivní.

Autor: ps