Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Lidé se bojí, že uhlí nebude. Nakupují na několik sezón dopředu

08. 08. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.cz

Ústecký kraj – V souvislosti s krizí na Ukrajině, prudkým zdražováním cen za energie se mění chování zákazníků v souvislosti s nákupem uhlí, to si pořizují už nyní a na několik sezon dopředu. Poptávka stoupla zhruba o pětinu.

Podle mluvčího Severočeských dolů, který je součástí koncernu ČEZ, je poptávka v létě enormní. Doly těží v obou dolech – Bílina a Tušimice – na plný výkon. „Dříve byl přes léto obvyklý pokles poptávky, ale teď těžíme v podstatě stejné objemy jako v zimních měsících,“ uvedl podle ČTK mluvčí Lukáš Kopecký. Letos Severočeské doly, předpokládají navýšení těžby oproti loňskému roku zhruba o deset procent.

Podle Kopeckého navýšení poptávky má souvislost se začátkem války na Ukrajině, kdy začaly prudce růst ceny elektřiny a plynu. Domácnosti změnily svůj vzorec nákupního chování a nakupují hodně dopředu v obavách, že uhlí nebude. To ale podle Kopeckého nehrozí. „Pro všechny naše stávající zákazníky máme uhlí po celý rok, takže v topné sezoně budeme mít také,“ řekl. Ceny hnědého uhlí se od 1. ledna 2022 nezměnily.

Autor: redakce