Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Letní školy v covidovém formátu. Organizátoři se přizpůsobili, chválí si nové přístupy

10. 08. 2021

zdroj fota ilustrační obrázek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Letní školy jsou nedílnou součástí prázdnin. I letos se jich našla v nabídce Univerzity Jana Evangelisty Purkyně pestrá škála, od matematiky po výtvarnou výchovu. Všechny mají stejného jmenovatele, musí se konat za přísných hygienických opatřeních. Vzhledem k pandemické situaci nabídla i nové postupy a řešení.

Mezi léty prověřené letní školy patří ty se zaměřením na matematiku a fyziku. Určené jsou jak pro žáky, tak pro učitele. V předloňském roce slavili organizátoři dvacet let a tradici nechtěli porušit ani se zvýšenými nároky na protiepidemická opatření. „V minulém roce i letos se obě letní konaly v podstatě ve stejném formátu i délce jako v letech minulých, pandemie neměla vliv ani na počet účastníků, kterých tradičně bývá a letos i bude přibližně 40 studentů a kolem 25 učitelů,“ řekla pro oficiální web UJEP Magdalena Krátká, jedna z organizátorů letních škol matematiky a fyziky.

Pro frekventanty neznamenala pandemická situace výraznější omezení, naopak organizátoři registrují nárůst počtu účastníků. Co se změnit muselo, to jsou podmínky pro pořádání hromadných akcí s pobytem.  „V loňském roce i letos byla velmi náročná organizace letních škol pro studenty, protože se neustále měnily podmínky. U některých letních škol pro studenty jsme v roce 2020 také omezily počet přednášejících, aby především starší kolegové nebyli vystaveni případnému riziku nákazy,“ upřesňuje Krátká.

Upravený formát znamenal u některých pobytů výpadek celodenních exkurzí. Jako novinka se ukázal jít cestou distanční výuky, která poskytla možnost připojit se jako přednášející i z větších vzdáleností. „U letních škol pro učitele to byla třeba problematika hodnocení na dálku, nástroje online výuky či duševní hygiena učitelů v době distančního vzdělávání,“ upřesňuje Magdalena Krátká.

Všechny probíhající letní školy UJEP organizuje za přísného dodržování aktuálně platných protiepidemických nařízení a bezpečnostních opatření.

Autor: Jiří Šlaj