Dnes

  • Čtvrtek 26. ledna 2023
  • Svátek má Zora

Lepší Sever roztáčí jednání o koalici bez ANO. Pozicí hejtmana láká do party ODS

14. 10. 2020

Ústí n. L. – Ambiciózní plán nebo jen plácnutí do vody? Hnutí Lepší Sever se ani deset dnů po volbách do krajského zastupitelstva nevzdává vidiny utvoření koalice bez hnutí ANO. K tomu by potřebovalo podporu ODS, STAN, Pirátů a Spojenců pro kraj. V tu chvíli by disponovala většinou 29 mandátů a hejtmanem by se stal podle nabídky zástupců Lepšího Severu Jiří Kulhánek z ODS.

Má to jeden háček. Přesvědčit zbylé strany ke spojenectví bude obtížné, ne-li nemožné. Jen pro připomenutí, po volbách se rozjelo jednání. Jako první varianta se zdálo pravděpodobné, že koalici utvoří vítězné ANO (17 mandátů) s ODS (8 mandátů) a hnutí STAN (7 mandátů). Ke ztroskotání možné spolupráce došlo po ztrátě důvěry lídra ANO Jana Schillera ke Starostům, kteří zahájili jednání s pirátskou stranou.

Spojenectví stran

Dalšího partnera našel pravděpodobný budoucí hejtman Schiller u Spojenců pro kraj. I s nimi by utvořila koalice většinu, a to 29 hlasů. Všechny tři strany podepsaly memorandum o spolupráci a stvrdily to svými podpisy. Tím se mimo jiné zavázaly, že není možná obdobná dohoda s jiným politickým subjektem.

S takovým výsledkem se nechtějí vzdát představitelé Lepšího Severu a navrhují vytvořit Demokratický blok, jenž by se obešel bez hlasů zastupitelů z ANO. „Po tom chaosu a křeči, kterou vláda vedená ANO navíc předvádí v této těžké situaci na centrální úrovni, lze jen těžko věřit, že v našem kraji budeme mít skutečně akceschopného hejtmana,“ naráží se v jejich oficiálním prohlášení na situaci kolem koronakrize.

Chtějí začít jednat

Pokus sjednotit strany je otázkou jednání, která chtějí v Lepším Severu rozjet pokud možno hned. „Takový návrh je tedy teď na světě a my jsme připraveni se všemi zmíněnými subjekty jednat. Věříme, že v této sestavě bychom byli schopni realizovat skutečnou změnu ve společnosti, po které tak rychle roste poptávka,“ uvádí se v prohlášení.

Nabídka hejtmanství

Jako velké lákadlo nabízí Lepší Sever zisk postu hejtmana pro ODS. V tom případě by se jím stal Jiří Kulhánek, který řídí dlouhá léta Kadaň. Rozdělení v Radě kraje si představují následujícím způsobem. Po třech zástupcích by měly ODS a STAN, dva by obsadili Piráti a Spojenci a jeden by připadl pro hlavní hybatele projektu Lepší Sever. „Pro další strany, ale i voliče, by to byl jistě i vhodný test funkčnosti spolupráce směrem k těm příštím klíčovým sněmovním volbám,“ navrhuje Lepší Sever.

Autor: