Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Kůrovcový kalamitní štáb: Dojde k vyhlášen Chráněné krajinné oblasti Krušné hory?

07. 11. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – Nejpostiženějším regionem Ústeckého kraje od kůrovce je stále Šluknovský výběžek. Tato informace zazněla na 3. jednání Kůrovcového kalamitního štábu. Na jednání, které se uskutečnilo na krajském úřadu, byla dále prezentována data týkající se stavu kůrovcem napadených lesů na území Ústeckého kraje za stávající rok 2022 či možné predikce pro rok následující.

Kůrovcová kalamita je mnohde v kraji sice minulostí, avšak v některých částech regionu stále probíhá v plné síle. Na Šluknovsku tak dochází, vzhledem ke geografickému umístění výběžku, k vysoké náročnosti na logistiku odvozu zpracovaného dříví ke koncovým odběratelům či zpracovatelům.
Přítomní byli na jednání seznámeni také s výsledky odborných zkoumání týkající se např. napadení buků či vlivu zvěře na přirozenou obnovu v lesích. „Přestože nosným tématem tohoto štábu bude i nadále existence a vliv lýkožroutů na stávající lesní porosty, přítomní členové se shodli, že je potřeba otevírat k diskuzi i další témata jako je stav lesů při a po obnově po kůrovcové kalamitě, jaká opatření je nutné učinit, aby obnova lesa byla časově a ekonomicky udržitelná co činit, aby i jiné (např. listnaté) porosty byly odolné proti biotickým škůdcům, zajištění dostatku finančních prostředků na rekonstrukci komunikací ve špatném technickém stavu i v důsledku zvýšeného využívání při transportu dříví či např. vznik možných omezení lesního hospodářství vyplývajících z požadavků orgánů ochrany přírody nebo vyhlášením v současné době nově diskutovanou Chráněnou krajinnou oblastí Krušné hory,“ uvedla náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje Lubomíra Mejstříková.
Při nedávné návštěvě kraje prezidentem republiky Miloš Zeman uvedl, že za šíření požáru v Českém Švýcarsku podle něj může i bezzásahová ideologie. „Bezzásahová ideologie vedla k tomu, že popadané stromy se nechávaly volně ležet, čímž pochopitelně vytvořily podhoubí k šíření případného požáru,“ podotkl Zeman.
Autor: redakce