Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Kryptoměna a investice lákají podvodníky. Muži z Děčína vyletělo 1,5 milionu korun komínem

26. 01. 2022

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Děčín – O slušný obnos přišel muž z Děčína, který naletěl podvodníkovi. Zatím neznámý pachatel ho připravil o téměř jeden a půl milionu korun. Vše začalo nabídkou pomoci s odblokováním a zpřístupněním jeho účtu na kryptoměny, na kterém se prý mělo nacházet 8 100 amerických dolarů. Na konci zůstaly poškozenému oči pro pláč.

Police celý případ, který má varovat ostatní občany, popisuje detailně na svých stránkách. „Údajný finanční specialista poškozeného kontaktoval telefonicky. Kvůli zjednodušení celé transakce mu doporučil instalaci aplikace umožňující vzdálený přístup jiného uživatele. Veškerá komunikace a pomoc s instalací probíhala telefonicky,“ uvádí oficiální stránky PČR.

Vzdálený přístup nahrál pachateli do karet, protože poškozený umožnil přístup do jeho internetového bankovnictví. „Na tuto vzdálenou správu se specialista následně s jeho souhlasem přihlašoval opakovaně a prováděl převody peněz z účtů poškozeného na různé jiné účty,“ stojí v tiskové zprávě policie. Pověstným zlatým hřebem byl souhlas muže z Děčínska s poskytnutím dvou úvěrů v celkové částce jeden milion korun. „Jeden úvěr si přitom ještě pachatel navýšil o částku přesahující 300.000 korun. Vše se mělo dít právě kvůli zmiňovanému odblokování „kryptoměnového“ účtu. Poškozený muž navíc podvodníkovi poskytl kopii svého dokladu totožnosti. Tím pro muže z Děčínska skončila veškerá komunikace s údajným finančním specialistou,“ uvedla policie

Věcí se nyní zabývají policisté. Věc šetří pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Police zároveň uvádí na svých stránkách, jak nenaletět podvodníkovi při investici do kryptoměny:

Ke každé investici přistupujte jako k rizikové a nikdy k investování či nákupu kryptoměn nepoužívejte celé své jmění.

Před tím, než se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si, jak fungují velké burzy a investiční platformy a nákup a prodej kryptoměny.

Vždy pečlivě ověřujte věrohodnost investičního poradce či společnosti. Rozhodně nespoléhejte jen na internetové recenze, ty může napsat kdokoliv, tedy i podvodník.

Nespoléhejte na to, že podvodný web poznáte podle vzhledu, podvodné stránky investičních platforem bývají profesionálně zpracované, často umožňují vytvoření uživatelského účtu a sledování, samozřejmě podvrženého a fiktivního, portfolia.

Za žádných okolností neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači.

Chraňte své osobní, přístupová hesla a údaje z platebních karet.

Autor: redakce