Dnes

  • Pátek 28. ledna 2022
  • Svátek má Otýlie

Krok zpět? Chomutov vsází na hazard. Výpadek v příjmech města mají nahradit sázkaři

04. 12. 2020

Zdroj foto: koláž autora

Chomutov – Riskantní plán prošel. Vedení města Chomutov v čele s primátorem Markem Hrabáčem z hnutí ANO dokázalo prosadit na území města návrat výherních automatů. Cílem kontroverzního kroku má být vylepšení cifer na příjmové stránce, peníze městu budou chybět. Schválení změny vyhlášky kritizuje opozice, podle nich to povede k destabilizaci sociální situace řadě sociopatologických nešvarů.

Nejvíce exekucí, lidé bez práce a řada z nich propadající rizikovým závislostem. Vzhledem k nelichotivé bilanci a stavu populace sáhla řada radnic v Ústeckém kraji k omezení či úplnému zakázání provozování výherních automatů a hazardních her na území města. Hráči sice vylepšují příjmovou stránku, ale zároveň řada z nich propadají do závislosti a dostávají se do složitých sociálních situacích. V republice se z gamblerství snaží podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti dostat zhruba 165 tisíc lidí.

Nový trend

Omezení snadného přístupu k výherním automatům přesouvá celou problematiku na internet. Klesá sice podíl výherních automatů, nicméně řada gamblerů se přesouvá na internet, kde preferují kurzové sázky. Po snadném zřízení účtu není obtížné sázet v přímém přenosu. „V ústecké organizace Droug out pomáhají 45 lidem závislým na hraní. Chodí tam i dalších dvacet jejich blízkých. Řeší dluhy, ztrátu práce i vztahy,“ uvedl Český Rozhlas Sever.

Jiná ves, jiný pes

Co město, to jiné opatření. V Ústí nad Labem se například místo heren zavedla kasina. V nich se musí hráči prokázat občanským průkazem a vstup je omezen věkem. V Litoměřicích se vedení město usneslo, že na území památkové zóny Litoměřice nic takového nepřipadá v úvahu. Celkově jsou města na severu spíše proti provozování hazardních her, a to z toho důvodu, že už tak mají dost starostí s chováním obyvatelstva.

Vedení lepí rozpočet

Zastupitelstvo města Chomutov se vydalo cestou obnovení výherních automatů. Vrací se po pěti letech. Vedení si od toho slibuje zisk třiceti milionů korun. Peníze by měly přitéct do rozpočtu Chomutova díky vysokému zdanění, to je v tomto případě až 35 %. Jasný postoj deklaroval na jednání zastupitelstva primátor Marek Hrabáč. „Chomutovský občan přece reálně má možnost v okrese Chomutov, když jede do Kauflandu, si jít zahrát do kasina. V sídlišti Písečná proběhne průchodem a průchod končí přímo u kasina,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ
Vychytávka v Chomutově. Město spustilo aplikaci Mobilní rozhlas, má zlepšit informovanost občanů

Nesouhlas a kritika

S jeho názory nesouhlasí opozice, která se postavila proti takovému záměru. „Radnice chce získat peníze do rozpočtu za cenu zničení životů mnoha občanů města a jejich rodin. Kdo ještě dluhy nemá, tomu hazard umožní udělat si je. Jako bychom se vraceli v čase do mafiánských let, kdy zisk z hazardu byl důležitější než kvalita života ve městě,“ uvedl pro Seznam.cz Marian Bystroň, předseda zastupitelského klubu PRO Chomutov.

Autor: