Dnes

  • Pátek 26. února 2021
  • Svátek má Dorota

Krizový štáb: Severa je novým koordinátorem, v případě nouze vypomůže kraji Praha

14. 11. 2020

Zdroj: koláž autora (kzrc.cz, zzsuk.cz)

Ústí n. L. – Středa je tradičně vyhrazena jednání Krizového štábu Ústeckého kraje. Naposledy seděl v předsedající pozici hejtman Oldřich Bubeníček. V pondělí 16. listopadu ho pravděpodobně vystřídá podle podepsané koaliční smlouvy Jan Schiller z hnutí ANO, který byl jednání přítomen jako pozorovatel. O čem se během jednání hovořilo nejvíce?

Předešlé informace o výpomoci svobodného státu Sasko v případě nedostatečné kapacity byly dementovány. Po telefonickém rozhovoru hejtmana Oldřicha Bubeníčka s ministrem zdravotnictví Janem Blatným by Ústeckému kraji vypomohly nemocnice na území hlavního města Prahy. Zatím to není potřeba. Podle vyjádření koordinátora intenzivní péče Josefa Školy je aktuálně kapacita v rámci regionu dostatečná.

Nová funkce

Ústecký kraj už na předchozím zasedání inzeroval nutnost zřídit post krajského koordinátora zdravotní péče. Ta vznikla z důvodu zajištění součinnosti poskytovatelů akutní lůžkové péče s poskytovateli následné a náhradní lůžkové péče na území Ústeckého kraje s krajským koordinátorem intenzivní péče a národním dispečinkem lůžkové péče. Novou funkci bude zastávat vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje Petr Severa, který je rovněž členem Bezpečnostní rady Ústeckého kraje a Krizového štábu Ústeckého kraje.

Výpomoc Armády ČR

Přetíženému zdravotnímu systému vypomohou příslušníci armády. Nově jich bylo přiděleno do Ústeckého kraje padesát. Jejich náplní práce bude pomáhat při ošetřovatelských prací, vojáci mohou asistovat při pomocné a obslužné činnosti nutné k poskytování ošetřovatelské péče, preventivní, diagnostické, léčebné, léčebně rehabilitační péče a paliativní péče. „Náklady na jejich ubytování a stravu (s výjimkou stravy v době výkonu na pracovišti) zajistí Ústecký kraj z finančních prostředků z Fondu pro mimořádné události,“ uvádí tisková zpráva Ústeckého kraje.

Distribuce testů

Plánované testování v sociálních zařízeních vyžaduje distribuci testů a dalších nezbytných pomůcek. Vše by mělo být doručeno na správnou adresu do konce týdne. „To nezajišťuje Ústecký kraj, ale zdravotní pojišťovny prostřednictvím soukromého dopravce,“ uvádí na pravou míru tisková zpráva. Pomoci šíření nákazy má i omezení dopravních spojů na území kraje. Vzhledem k nevytíženosti přednostně otevřených školských zařízení se rozšířila možnost pro jejich využití. „Nově do nich mohou umísťovat rozhodnutím hejtmana své děti i zaměstnanci úřadů obecních samospráv. Byl vyslyšen požadavek ze strany obcí s rozšířenou působností,“ uvádí zpráva Ústeckého kraje.

Autor: JŠla