Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Kritická slova Vondrouše: politický debakl, kraj naprosto neobstál

01. 10. 2020

Ústí n. L. – V čase předvolebním dala redakce Naseustecko.cz prostor kandidátům na hejtmana, aby se vyjádřili k pěti či více stejným otázkám. Dalším politikem, který nám zaslal odpovědi byl lídr politické strany Národní socialisté Jan Vondrouš.

Jaká máte témata pro krajské volby?

Tak prvním je zcela jistě bezpečnost, kdy stejně jako téměř většina obyvatel Ústeckého kraje tuto oblast vnímáme za prioritní. Vedle pouštění strachu z uprchlíků však nabízíme i řešení, kdy jedním z našich cílů je například navýšení počtu pořádkové policie. Policie ČR je z hlediska náboru v přijímání nováčků poměrně úspěšná. Díky krizi a jistotě státních výsluh přichází do řad Policie více lidí. Chceme, aby právě nejvíce těchto nově příchozích bylo dislokováno v našem kraji.

Co dále byste nabídli voličům?

Chceme obnovit nemocnici v Lounech, zachovat nemocnici v Rumburku. Je třeba zkvalitnit dostupnost zdravotní péče celkově a snížit dojezdovou vzdálenost LZS (Letecká záchranná služba, pozn. Autora) například v Krušných horách. Máme tu čerpání dotací, které chceme navýšit nejen z hlediska investic, ale také například z hlediska podpory spolupráce se zahraničními partnery. Důležitým bodem je také doprava a samozřejmě ochrana a péče o kulturní a historické památky včetně podpory cestovního ruchu.

Jak hodnotíte současný stav kraje, co považujete za nenaplněný potenciál?

V mnoha směrech kraj naprosto neobstál. Není to jenom o tom, že Ústecký kraj je skoro nejhorší v čerpání dotací, ale například výpadky autobusové dopravy v roce 2018, nezajištění základní dopravní obslužnosti. To je politický debakl vlády tohoto kraje v posledních čtyřech letech. Stejně tak podpora podnikání je téměř nulová, což je pochopitelné, protože stávající politické strany nemají zájem o podnikatele. To jsou zkrátka všechno odvětví, které je třeba nastartovat a co nejdříve rozjet.

ČTĚTE TAKÉ
Rozhovor: Kdo může za úpadek ČSSD? Paroubek se nadechl a řekl nám jedno jméno

Jaké nejpalčivější problémy vnímáte?

Už jsem o tom hovořil. Je to bezpečnost, která je v mnoha místech prakticky nulová. Sousedé nás považují za varnu drog, které do sousedního Svobodného státu Sasko distribuujeme. Dalším problémem je neschopnost čerpat evropské dotace, kdy platí pravidlo, že ke každé koruně nám EU buď 3 nebo 9 korun dalších na nejrůznější projekty přidá. Další je zdravotnictví, kdy v Lounech nemocnici nemáme a místní musí dojíždět do okolních vzdálenějších měst.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojený?

Začínáme, takže s jakýmkoliv výsledkem budeme spokojení. Máme možnost s lidmi komunikovat a jak postupně otvíráme další témata. Například protipožární ochranu, problematiku dobrovolných hasičů, kdy se některá města snaží tuto činnost omezovat. Zcela jistě ten výsledek nebude marný, pokud lidé k volbám přijdou. Samozřejmě, že cíl je pět až šest procent, který je reálný. Ale o post hejtmana si zcela jistě řekneme po usilovné práci za čtyři roky. Nejsme tedy strana na jedny volby.

Co byste případně jako hejtman pro kraj udělal?

Tak jako první bych vypsal nová výběrová řízení na kulturní a historické instituce, kam v současné době došlo k dosazení některých čelních představitelů kraje. Například u odvolání ředitele Muzea v Teplicích a jmenování nového pana radního Matouše, bylo odůvodnění to, že je to dobrý manažer. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale jestliže jsme jako kraj jedni z nejhorších v čerpání dotací z krajů v České republice, tak pak to pro mne osobně dobrý manažer není. A to nemluvím o odbornosti.

Autor: