Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Krejza našel řešení pro litoměřickou nemocnici. Výborem prošel pozměňovací návrh, který zachrání dotace

25. 09. 2020

Litoměřice –Poslanec za Ústecký kraj Karel Krejza (ODS) spolu se svým stranickým kolegou Zbyňkem Stanjurou přišli minulý týden s řešením, které zachrání dotace pro litoměřickou nemocnici při převodu na Krajskou zdravotní. Dosud hrozilo, že by zařízení mohlo o dotace ve výši cca 160 milionů přijít. Návrh prošel druhým čtením a nalezl i podporu na Rozpočtovém výboru

“ Vidím to velmi nadějně, doufám, že na návrhu bude panovat širší shoda, jelikož se jedná o obecný princip. Teoreticky by takto mohla být převedeny i ostatní nemocnice, aniž by jim hrozila ztráta dotací,“ uvedl pro Naseustecko.cz Krejza s dodatkem, že doufám v kladné hlasování dalších poslanců z Ústeckého kraje.

Už na dubnovém hlasování zastupitelstva Litoměřic bylo rozhodnuto, že město nemá prostředky na provoz zdravotnického zařízení a zároveň nechce, aby utrpěla kvalita péče. Jednomyslným hlasováním se rozhodlo o odkoupení nemocnice Krajskou zdravotní za částku 119,7 milionu korun. Jenže přišel zádrhel s čerpáním dotačních fondů. Nový vlastník obchodního závodu měl za zmiňovanou částku získat bezplatně i všechny nemovitosti. K převzetí mělo dojít v červenci, ale situace se zkomplikovala. Současná legislativa neumožňuje převod obchodní společnosti a zachování čerpání dotačních titulů. A to je právě případ nemocnice v Litoměřicích.

Jednání na půdě Parlamentu

Cestu ven z bludného kruhu navrhnul v Poslanecké sněmovně Karel Krejza, místostarosta Litoměřic. Společně se Zbyňkem Stanjurou předložili pozměňovací návrh číslo 567 Sněmovního tisku o rozpočtových pravidlech. V polovině září byl projednán na půdě Poslanecké sněmovny ve druhém čtení. „My jsme tu žádost zdůvodnili potřebou upravit zákon tak, aby Městská nemocnice v Litoměřicích mohla přejít na kraj a současně byly zachovány dotační tituly, které nemocnice inkasovala v průběhu své činnosti,“ uvedl v rozpravě předseda poslaneckého klubu ODS Stanjura.

Nový bod vkládá do novely text, že příjemce dotace, který má právní formu obchodní společnosti, tudíž podle současné úpravy sice může změnit společníka (akcionáře) a může být součástí fúze, které mohou mít významný dopad na realizaci projektu a udržitelnost dotace. Tím by nemocnice nepřišla o čerpání dotačních titulů a mohla by být odkoupena krajem, resp. Krajskou zdravotní.

Pokud je návrh zpracován kvalitně, měla by se celá spletitá situace kolem nemocnice vyřešit. „Děkuji týmu Ministerstva financí, že to připravil technicky správně. Takže věřím, že bude velmi jednoduché pak ve třetím čtení tento pozměňovací návrh podpořit,“ prohlásil do pléna Stanjura.

Ohlédnutí časem

Jednání o hledání strategického partnera trvala tři roky. Neobešla se bez protestů obyvatel. Ti vyšli do ulic a demonstrovali proti prodeji nemocnice soukromému subjektu. Měli strach, že nový majitel výrazně oseká zdravotnickou péči. „Věřím, že krok, který jsme učinili, dá nemocnici co nejoptimálnější podmínky k dalšímu rozvoji. A to pod vedením silného veřejnoprávního subjektu, který úspěšně provozuje pět dalších nemocnic v kraji,“ konstatoval na zastupitelstvu starosta města Ladislav Chlupáč.

Další investice v krizové situaci do rozvoje nemocnice činily tak vysoké částky, že by bylo nad rámec rozpočtu městské pokladny je platit. „Kdo to lépe zvládne. Město, které má výrazně menší rozpočet (cca 600 mil. Kč) než nemocnice (cca 800 mil. Kč), nebo Ústecký kraj, který hospodaří s 21 miliardami?“ dodal závěrem starosta.

Návrh nyní míří do třetího čtení a redakce bude hlasování sledovat

Autor: