Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Krajský úřad si sype popel na hlavu. Za „bonusy“ pro Richtera a Schillera se veřejně omluvil

04. 06. 2021

Oficiální Facebookový profil Jana Richtera a Jana Schillera

Ústí nad Labem – Vypadalo to jako špatný vtip a že je zaděláno na skandál. Po zkušenostech se skandály, které provázely vládnutí v Ústeckém kraji v minulosti, jsou občané na negativní zprávy o hospodaření nebo mrháním veřejnými příspěvky citliví. A nejinak tomu bylo i v případě nesrovnalostí s platy dvou zastupitelů. Jak se ukázalo, na vině pánové z ANO nebyli. Krajský úřad se jim veřejně omluvil.

Zpráva o nesrovnalostech s výší odměn za vykování krajské funkce se jako první objevila u Jana Richtera, který šéfem volebního týmu hnutí ANO. Zádrhel vznikl tím, že od 1. ledna 2020 došlo k zásadní úpravě při kumulaci funkcí veřejných zastupitelů. Týká se faktu, že při souběhu dvou funkcí má krajský zastupitel nárok jen na čtyřicet procent z celkové výše své odměny. To ale u Jana Richtera nesedělo, což se zjistilo při podání daňového přiznání. Před časem jsme vás informovali, že Jan Richter podle svých slov nevěděl, že čerpá odměnu, na kterou nemá nárok. To mu potvrdil Krajský úřad Ústeckého kraje.

Úprava z roku 2020

„Na základě podnětu Jana Richtera, kterým požádal krajský úřad o kontrolu výpočtu odměny pro uvolněného člena Zastupitelstva Ústeckého kraje ve funkci předsedy finančního výboru v souvislosti s daňovým přiznáním za kalendářní rok 2020, prověřil krajský úřad vyplacené odměny za rok 2020 pro uvolněné členy krajského zastupitelstva, včetně funkce hejtmana,“ uvádí oficiální tisková zpráva Krajského úřadu.

Druhu informaci přinesl Deník N, který ve svém článku uvedl, že se podobný scénář týká hejtmana Jana Schillera, který svou funkci dva měsíce vykonával i jako poslanec Parlamentu České republiky. Ani on neměl na stoprocentní plat nárok.

Přeplatek uhrazen

„Na základě výše uvedeného podnětu bylo zjištěno, že opravdu došlo k politováníhodnému nedopatření ze strany Krajského úřadu Ústeckého kraje v souvislosti s tím, že nebyla zohledněna současně vykonávaná funkce poslance Parlamentu České republiky spolu s funkcí uvolněného krajského zastupitele u Jana Richtera a u Jana Schillera. Jedná se o právní úpravu platnou s účinností od 1. ledna 2020,“ uvádí tiková zpráva.

Oba dotčení politikové přeplatek bezodkladně uhradili a tím je celá záležitost vyřešena. „Za toto nedopatření nese odpovědnost Krajský úřad Ústeckého kraje, který bezodkladně přijal kroky k nápravě a tímto se Janu Richterovi a Janu Schillerovi veřejně omlouvá,“ zněla poslední věta.

Autor: Jiří Šlaj