Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Krajský úřad má nového ředitele. Piráti poukazují na ANOfertizaci!

02. 02. 2021

ustecky kraj

Ústecký kraj – Konec ledna znamenal i obrat ve vedení Krajského úřadu Ústeckého kraje. Novým šéfem úřadu se stane JUDr. Jiří Holub, který vedl mimo jiné i Krajský úřad Středočeského kraje. Dusno, které provází otázku nového vedení už od voleb,  zdá se dovršilo svého vrcholu. Piráti počin výběru ředitele kritizují, poukazují na ANOfertizaci Ústeckého kraje.

Kraj v novém vedení – hnutí ANO, ODS a Spojenci – si vybral i nového ředitele úřadu. Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller v pátek obdržel souhlas ministra vnitra Jana Hamáčka s jeho jmenováním. „Ministr vnitra ve smyslu ustanovení § 61 odst. 3 písm. b/ zákona o krajích uděluje souhlas se jmenováním JUDr. Jiřího Holuba do funkce ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje,“ stálo v oznámení.

Pěkně dusno v této otázce bylo již po volbách, kdy se vedení ujmula nová koalice. Problém byl ale v tom, že nástupce dlouholetého ředitele Milana Zemaníka vybrala stará garnitura vedená Oldřichem Bubeníčkem (KSČM). Konkurs tehdy vyhrál vedoucí krajského majetkového odboru Jindřich Šimák. Nová koalice se ale postavila na odpor a hejtman konkurs zrušil. Začal se hledat nový nástupce. Holub na pozici vedení Středočeského kraje rezignoval těsně před Vánoci. Prý zřejmě nechtěl pracovat pro nové vedení.

Kritika Jiřího Holuba

Směrem k osobě Jiřího Holuba se ovšem ozývají i některé kritické hlasy spjaté se semknutím s hnutím ANO. „ANOfertizace Ústeckého kraje pokračuje. Koalice dosadila do dozorčí rady Krajské zdravotní exministra Vojtěcha, teď se stal novým ředitelem Krajského úřadu Jiří Holub, blízký spolupracovník středočeské exhejtmanky Pokorné Jermanové. A takto my si tu za časů kádrování žijeme,“ okomentovala události krajská zastupitelka Kateřina Stojanová (Piráti).

„Trend nového krajského vedení v obsazování důležitých veřejných krajských funkcí je jasný – kádrování obdobné tomu z časů totality se vrací. A není k němu ani třeba, aby ve vedení byli komunisté. Stačí hnutí ANO,“ pokračovali Piráti ve svém prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ
Zastupitelstvo kraje řešilo otázky externích právních služeb. Baudis (Piráti) to chce nechat prošetřit!

Holub má zkušenosti s manažerskými posty. Po celý svůj profesní život zastával vedoucí místa v orgánech státní správy. Naposledy vedl Krajský úřad Středočeského kraje. Jeho jméno bylo spojováno s kauzami tamní hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Šlo například o kauzy tajení odměn úředníků nebo řešení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Po změně politického vedení po volbách rezignoval.

Autor: ps